Alex – papagáj sivý, Psittacus erithacus, bol súčasťou 30-ročného experimentu, ktorý viedla americká výskumníčka Irene Pepperberg, známa svojou prácou v oblasti medzidruhovej komunikácie. Cieľom jej práce bolo zistiť jedno: je papagáj schopný vedome komunikovať alebo len reaguje na vonkajšie podnety chovaním, ktoré má byť odmenené?
Irene svoj experiment započala v roku 1977, keď mal papagáj 1 rok. Meno Alex dostal ako akronym (slovo zložené zo začiatočných písmen alebo slabík viacerých slov) od slov avian language experiment resp. avian learning experiment. Počas experimentu Alex vykazoval inteligenčnú úroveň 5-ročného a emocionálnu úroveň 2-ročného dieťaťa. Na konci výskumu Alexova slovná zásoba zahŕňala 200 až 300 slov.
Alex dokázal presne opísať tvar, farbu a materiál určitého objektu. Počas testovania sa zmenila farba a tvar predmetu, pričom Alex dokázal predmet identifikovať.
Foto: Youtube
Vlastný odraz v zrkadle zvieratá vnímajú ako druhé, cudzie zviera. Alex sa stal dovtedy prvým zvieraťom, ktoré vnímalo v zrkadle seba a vyslovil existenčnú otázku. Akej farby som?
What color?
Dodnes je Alex jediné zviera, ktoré položilo otázku mierenú na seba. Samozrejme, i tento moment sa nezaobišiel bez kritiky vedcov, s názorom, že papagáj položil otázku úplnou náhodou. Domnievajú sa, že tieto vtáky dokážu len bezmyšlienkovite „opakovať“.
Papagáje sivé tiež radi prežúvajú veci. Alex mal v obľube dôležité veci ako telefónny kábel alebo diapozitívy určené na výučbu. Jedného dňa mala Irene veľa práce s 20-stranovou žiadosťou o grant. Keď sa vrátila po obednej prestávke do kancelárie, našla Alexa prežúvať papiere. Samozrejme, Irene pohltil hnev, na otázku ako to mohol urobiť, odpovedal: „Je mi to ľúto.“ Zvláštne však bolo, že to nikdy Alexa neučila povedať. Neskôr si však uvedomila, že tieto slová pred ním už raz použila, keď bola podobne nahnevaná a vyvŕšila sa na Alexovi, za čo sa mu následne ospravedlnila. Je očividné, že Alex si slová ospravedlnenia spojil so zmiernením napätia a hnevu.
Alex a ja sme sa poznali navzájom tak dobre, že sme sa občas správali ako starý manželský pár.
Keď Irene vstúpila do laboratória nervózna, Alex zasiahol so slovami:“Upokoj sa!“
Posledné slová, ktoré venoval Irene boli:
Vidíme sa zajtra, milujem ťa.
Alex zomrel predčasne, vo svojich 31. rokoch, v roku 2007. Priemerne sa tieto papagáje dožívajú 60 rokov. K tomu nemal žiadne zdravotné problémy. Jeho smrť bola nečakaná. Alex bol veľkým prínosom pre výskum, o to väčšia strata to bola. Laboratórium disponuje ešte dvomi ďalšími papagájmi, ich schopnosti však nie sú porovnateľné s Alexovimi.
zdroj: thevintagenews.com
zdroj: buzzfeed.com