Nezaradené

Päť veľkých miest, ktoré povstali z popola

Keď sa zamyslíme nad niektorými z najväčších svetových miest ako sú Londýn, Tokio, San Francisco, Chicago, New York, zmýšľame o nich ako o veľkých kultúrnych a finančných centrách. Myslíme na ich ikonické panorámy a výborné reštaurácie. Ale je tu ešte niečo iné, čo by sa nám malo spájať s týmito mestami – nezlomnosť.

Všetky tieto mestá, mimo ostatných po celom svete, utrpeli prírodné katastrofy, ktoré zničili budovy, domovy a podniky. Ale tieto katastrofy tiež poskytli príležitosť pre rast a znovuobjavenie. Zo sutín povstala nová infraštruktúra a v mnohých prípadoch úplne nová panoráma.

Tu je päť veľkých miest z celého sveta, ktoré prekonali nešťastie a obrodili sa v novej forme, lepšej než predtým.

img: via blueprint.cbre.com

LONDÝN
Thomas Farriner vlastnil pekáreň na Pudding Lane, asi jeden blok severovýchodne od mosta London Bridge. Krátko po polnoci dňa 2. septembra 1666, v jeho pekárni vypukol požiar a rýchlo sa rozšíril po celom meste. Keďže bolo mesto postavené najmä z dreva a existovali iba primitívne hasiace techniky v priebehu nasledujúcich troch dní plamene pohltili domovy 70.000 obyvateľov z 80.000.

Keď bolo mesto opäť postavené, projektanti využili príležitosť k modernizácii mestského rozloženia. Mnoho ulíc bolo rozšírených alebo narovnaných a King Street bola vybudovaná cez pozemky, ktoré boli v súkromnom vlastníctve. V roku 1676 boli všetky domovy, ktoré boli zničené v dôsledku požiaru prestavané, tentokrát s použitím tehál miesto dreva.  Takto sa bývanie a architektúra v centrálnom Londýne rýchlo zmodernizovali.

img: via blueprint.cbre.com

TOKYO
Súčasťou krásy Japonska je jeho množstvo sopiek – 10 percent svetových aktívnych sopiek sa nachádza v tejto krajine. Ale spolu s touto krásou idú aj ruka v ruke pravidelné prírodné katastrofy od sopečných výbuchov po tajfúny a zemetrasenia. To najviac devastujúce bolo v roku 1923, keď v hodnote 7,9 magnitúdo otriaslo mestom Tokio a okolitými oblasťami. Zemetrasenie spôsobilo viac ako 100.000 úmrtí, ku ktorému sa pridružil celomestský požiar, ktorý zničil viac ako 380.000 domov.

Spustošenie bolo tak kompletné, že vláda Japonska zvažovala zmenu hlavného mesta. Našťastie sa tak nestalo. To, čo povstalo zo zničenýých viac ako 32 km² bola ešte lepšia verzia Tokia, než predtým. Mestskí úradníci to vzali ako príležitosť k úprave vlastníckych pozemkov a ulíc a dokonca vytvorili väčší verejný priestor. Mnoho tokijských výškových obytných budov dnes stojí na tých istých poopravených uliciach.

img: via blueprint.cbre.com

SAN FRANCISCO
Jack London prežil, aby vyrozprával príbeh o požiari a zemetrasení v San Franciscu. Podľa jeho slov: „Žiadne moderné imperiálne mesto v histórii nebolo takto úplne zničené. San Francisco je preč.“ Podľa všetkého to nebolo žiadne zveličovanie. V apríli 1906 zemetrasenie v hodnote 7,8 magnitúdo otriaslo viac ako troma kilometrami kalifornského pobrežia. Zemetrasenie v San Franciscu skrútilo a odseklo plynovody a spôsobilo požiar, ktorý zničil 80 percent budov v meste.

Zo 410 tisícovej populácie mesta, odhadovaných 300 tisíc zostalo bez domova. Počas nasledujúcich troch rokov mesto San Francisco postavilo 20.000 nových budov a vylepšilo si oceľovú konštrukciu na triedu A. Mnohé z týchto zmodernizovaných, exkluzívnych budov existujú dodnes, ako je napríklad Fairmont na Nob Hille.

img: via blueprint.cbre.com

CHICAGO
Malá stodola plná sena sa môže stať kresadlom. To bol prípad požiaru v Chicagu v roku 1871, keď oheň, ktorý začal v malej stodole na DeKoven ulici zanechal viac ako 100.000 obyvateľov Chicaga bez domova a zničil veľkú časť centrálnej obchodnej štvrti mesta.
To, čo nasledovalo bola známa „veľká prestavba.“ Za účelom uspokojenia dopytu po nových budovách vyrobených z nehorľavých materiálov, architekti začali navrhovať v menej ornamentálnom štýle. Definovalo to tak charakteristický vzhľad chicagských budov.

img: via blueprint.cbre.com

NEW YORK CITY
Podobne ako u iných miest, New York bol ochromený ohňom, ktorý toto mesto donútil k budovaniu z ohňovzdorných materiálov, tentoraz v roku 1835, ktorý bol známy ako Druhý veľký požiar New Yorku. Hoci bolo v New Yorku niekoľko ničivých požiarov (vrátane Prvého veľkého požiaru v New Yorku v roku 1776 počas americkej revolučnej vojny a Veľkého New York City požiaru v roku 1845), oheň v roku 1835 je asi najviac zaujímavý, pretože prinútil mesto hľadať zdroj tečúcej vody. Krátko po požiari, mesto začalo stavbu akvaduktu Old Croton Aqueduct, ktorého 66 kilometrov dlhý kanál tiahol od priehrady Croton Reservoir do New Yorku. Do roku 1955 to slúžilo ako jeden z hlavných mestských vodných zdrojov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť