kava s mliekom
Ľudské telo, Veda a technika

Pitie 2 šálok kávy a viac denne môže zvýšiť riziko úmrtia pre túto špecifickú skupinu ľudí, hovoria vedci

Mnohí si nevedia predstaviť štart do nového dňa bez kávy. Ide o nápoj, ktorý obľubujú milióny ľudí naprieč celým svetom. A hoci vznik kávy sa datuje okolo roku 800, kedy ju objavil etiópsky pastier kôz menom Kaldi, tak stále nepoznáme jej všetky účinky na naše telo. Nedávny výskum napríklad odhalil, že ak si do kávy dáme i mlieko, tak zvýšime antioxidačné vlastnosti kávy.

No káva môže naše zdravie ovplyvniť aj negatívne, píšu vedci z American Heart Association.

Pre špecifickú skupinu ľudí je káva potenciálne nebezpečnou

Riziká a výhody konzumácie kávy sú predmetom trvalého záujmu vedeckej obce, pretože káva je populárnym nápojom konzumovaným po celom svete.

Výskumníci zistili, že pitie dvoch a viac šálok kávy dvojnásobne zvyšuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia pre špecifickú skupinu ľudí. Hovoríme konkrétne o ľuďoch s ťažkým vysokým krvným tlakom (160/100 mm Hg alebo vyšším), ale nie u ľudí s vysokým krvným tlakom, ktorý sa nepovažuje za závažný.

Kávy sa nemusíte vzdať nadobro, no…

Výsledky práce ale nehovoria, že ak trpíte ťažkým vysokým krvným tlakom, že sa musíte vzdať kávy nadobro. No mali by ste jej konzumáciu obmedziť na nie viac ako jednu šálky kávy denne. Štúdia totiž odhalila, že jeden šálok kávy a denne konzumovaný zelený čaj nezvyšujú riziko úmrtia súvisiaceho s kardiovaskulárnymi chorobami pri žiadnej hodnote krvného tlaku, hoci obidva nápoje obsahujú kofeín.

Vedci dopĺňajú, že predchádzajúce výskumy ukázali, že jeden šálka kávy denne môže pomôcť zdravým jednotlivcom ale aj preživším infarktu srdca tým, že môže znížiť riziko infarktu či mŕtvice. Okrem toho ďalšie štúdie naznačili, že pravidelné pitie kávy môže znížiť riziko vzniku chronických ochorení, ako je napríklad cukrovka 2. typu a niektoré druhy rakoviny. Na druhej strane, príliš veľa kávy môže zvýšiť krvný tlak a viesť k úzkosti, búšeniu srdca a ťažkostiam so spánkom.

„Naša štúdia mala za cieľ zistiť, či známy ochranný účinok kávy platí aj pre jedincov s rôznym stupňom hypertenzie,..“, vysvetlil hlavný autor štúdie Hiroyasu Iso. „Pokiaľ je nám známe, toto je prvá štúdia, ktorá našla súvislosť medzi pitím 2 alebo viacerých šálok kávy denne a úmrtnosťou na kardiovaskulárne ochorenia u ľudí s ťažkou hypertenziou.“, doplnil.

Pre tých, ktorí nevedia, tak vysoký krvný tlak, známy aj ako hypertenzia, nastáva, keď sila krvi tlačiacej na steny krvných ciev je konštantne príliš vysoká, čo núti srdce pracovať tvrdšie pri čerpaní krvi. Výskumníci klasifikovali v tejto štúdii krvný tlak do piatich kategórií: optimálny a normálny (menej ako 130/85 mm Hg); vysoko normálny (130-139/85-89 mm Hg); hypertenzia 1. stupňa (140-159/90-99 mm Hg); hypertenzia 2. stupňa (160-179/100-109 mm Hg); a hypertenzia 3. stupňa (vyššia ako 180/110 mm Hg). Merania krvného tlaku v 2. a 3. stupni boli v tejto štúdii považované za vážnu hypertenziu.

Do štúdie bolo zaradených viac ako 6 570 mužov a viac ako 12 000 žien vo veku 40 až 79 rokov na začiatku výskumu. Počas takmer 19 rokov sledovania bolo zaznamenaných 842 úmrtí súvisiacich s kardiovaskulárnymi chorobami.

Hlavnými zisteniami práce vedcov boli závery, že vypitie dvoch alebo viacerých šálok kávy denne bolo spojené s dvojnásobným rizikom úmrtia na srdcovocievne choroby u ľudí, u ktorých bola hodnota krvného tlaku 160/100 mm Hg alebo vyššia v porovnaní s tými, ktorí nevypili žiadnu kávu. Vypitie jednej šálky kávy denne nezvyšovalo riziko úmrtia na srdcovocievne choroby v žiadnej z kategórií krvného tlaku. Konzumácia zeleného čaju nebola spojená so zvýšeným rizikom úmrtia na kardiovaskulárne choroby v žiadnej z kategórií krvného tlaku.

„Tieto zistenia môžu podporovať tvrdenie, že ľudia s vážnou hypertenziou by mali vyhýbať nadmernému pitie kávy,“ povedal Iso. „Pretože ľudia s vážnou hypertenziou sú citlivejší na účinky kofeínu, jeho škodlivé účinky môžu prevážiť jeho ochranné účinky a zvýšiť riziko úmrtia.“

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.