Mnohí partneri sa plynúcimi rokmi začnú podvádzať. Dôvody môžu byť rôzne a často ide o komplexný problém, ktorý môže zahŕňať kombináciu faktorov. Môže ísť o nespokojnosť vo vzťahu, od nudy, alebo jednoducho, že chcú vyskúšať niečo nové. Tieto krátke romániky môžu mať ale negatívny vplyv na podvádzajúceho partnera a možno viac, než tušíte.
Nevera alebo podvádzanie partnera, môže mať významný vplyv na fyzickú, emocionálnu a duševnú pohodu človeka. Jedným z najbezprostrednejších fyzických účinkov podvádzania je stres. Keď sa človek zapojí do mimomanželského alebo mimopartnerského vzťahu, môže pociťovať vinu, úzkosť alebo strach z prichytenia. Tieto pocity môžu spustiť stresovú reakciu tela, ktorá môže viesť k rôznym symptómom, ako sú bolesti hlavy, svalové napätie a problémy so spánkom. Chronický stres môže tiež oslabiť imunitný systém, čím sa človek stáva zraniteľnejším voči chorobám.
Terapeuti hovoria, že s podvádzaním a neverou sú tiež spojené problémy zažívacieho traktu vrátane zakysleného žalúdku, vredov alebo dokonca hnačky či straty chuti do jedla, vysvetľuje healthdigest.com. Dokonca pokožka môže trpieť stresom, čo spôsobuje prepuknutie žihľavky a dokonca aj akné. Je znepokojujúce, že početné štúdie dokonca zistili, že muži, ktorí podvádzajú, sú náchylnejší na infarkt.
Podvádzanie môže mať vplyv aj na sexuálne zdravie človeka. Ak má osoba nechránený sex so svojím mimomanželským partnerom, môže byť vystavená riziku nákazy sexuálne prenosných infekcií a v niektorých prípadoch môžu tieto infekcie viesť k vážnym zdravotným problémom.
Ďalším fyzickým účinkom podvádzania je chudnutie alebo priberanie. Keď je človek v strese, jeho telo môže uvoľňovať kortizol, hormón, ktorý môže zvýšiť chuť do jedla a spôsobiť priberanie na váhe. Na druhej strane, niektorí ľudia môžu stratiť chuť do jedla alebo zažívať problémy s trávením v dôsledku emocionálneho nepokoja z podvádzania. Tieto zmeny v stravovacích návykoch môžu viesť k výkyvom hmotnosti, čo môže mať vplyv na celkové zdravie a pohodu človeka.
Neverou zabíjame i naše mozgové bunky
Okrem fyzických účinkov môže mať podvádzanie aj emocionálne následky. Keď niekto podvádza svojho partnera, môže cítiť celý rad emócií vrátane viny, hanby a ľútosti. Tieto emócie môžu viesť k depresii, úzkosti a iným problémom duševného zdravia. Okrem toho môže podvádzanie spôsobiť mozgová hmlu, problémy so sústredením, nespavosť a dokonca záchvaty paniky. Chronický stres môže zas poškodiť pamäť a zhoršiť existujúce duševné choroby, ako je depresia či úzkosť. Extrémny stres môže navyše spôsobiť zmenu štruktúry mozgu a to vrátane zabíjania mozgových buniek, nerovnováhu šedej a bielej hmoty a dokonca aj zmenšovanie mozgu. Všetky tieto škodlivé dôsledky nevery môže ovplyvniť telo i myseľ a dokonca môžu byť rovnako škodlivé alebo ešte horšie pre osobu, ktorá bola podvedená.