Nezaradené

Policajný zbor Lichtenštajnska má len 125 členov a ďalších 19 zaujímavých faktov na dnešný deň #3

Pre čitateľov portálu vedelisteze.sk sme pripravili tretiu sériu zaujímavých faktov na dnešný deň. V nasledujúcich riadkoch sa napríklad dozviete, že hranie videohier pomáha chirurgom, alebo to, že na niektorých miestach sveta sa vankúše ukladajú na chladničky.

 1. Prvý kancelársky počítač vyvinula britská čajová a gastronomická spoločnosť Lyons v 50. rokoch minulého storočia. LEO (Lyons Electronic Office) obsahoval 6 000 elektrónok a zostavil ho matematik John Simmons.
 2. Chirurgovia, ktorí hrajú videohry aspoň 3 hodiny týždenne, operujú o 27 percent rýchlejšie a spravia o 37 percent menej chýb.
 3. Slovo quarantine (karanténa) je odvodené z benátskeho dialektu – konkrétne zo slov „quaranta qiorni“ (40 dní). Pôvod týchto slov vznikol v minulosti. Keď v meste zistili, že blížiaca sa loď je zamorená morovými krysami, posádka musela počkať 40 dní mimo mesta. Až potom mohli vojsť do prístavu.
 4. Slepý Američan Daniel Kish na orientáciu používa systém odrazu zvuku presne ako netopiere. V priestore sa orientuje „klikaním“ pomocou jazyka a vďaka odrazom si v hlave vytvorí akúsi mapu okolia.
 5. Majitelia asi milióna psov v USA uviedli domácich miláčikov v poslednej vôli ako dedičov svojho majetku.
 6. V roku 2005 robila novinárka rozhovor s Taylor Swift, ktorej povedala, že ak jej nevyjde hudba, môže sa živiť ako „vlasová modelka“. O sedem rokov neskôr sa ženy opäť stretli a novinárka sa speváčke za svoj vtedajší výrok ospravedlnila.
 7. Pitie morskej vody vás dehydruje a môže vás zabiť. Zjedenie zamrznutej morskej vody je však menej škodlivé. Je to z dôvodu, že tuhé skupenstvo obsahuje len desatinu soli oproti kvapalnému. Soľ sa pri mrznutí uvoľňuje, pretože „nesedí“ do kryštalickej štruktúry ľadu.
 8. V roku 2012 sa dôstojník Talibanu Mohammed Ashan vzdal miestnej polícii, pretože tak chcel získať 100 dolárovú odmenu za jeho dolapenie.
 9. Organizácia, ktorá sledovala sekty, raz označila scientológiu ako najnebezpečnejší kult. Vodcovia scientológov potom organizáciu zažalovali a nakoniec ju aj kúpili.
 10. V lete roku 2013 museli kvôli extrémnemu teplu zatvoriť niekoľko jadrových elektrární po celom svete. Dôvodom bolo premnoženie medúz. Tie upchali filtre, ktorými sa nasávala morská voda na chladenie reaktorov.
 11. Americké slovo „almost“ je najdlhším slovom, ktorého písmená po sebe nasledujú v abecednom poradí.
 12. V roku 2012 sa kanadským doktorom podarilo komunikovať s mužom v kóme. Pacient Scott Routley lekárom pomocou myšlienok oznámil, že už nemá bolesti.
 13. Lichtenštajnsko má extrémne nízku kriminalitu a podľa informácií v krajine nezavraždili človeka od 90. rokov minulého storočia. Policajný zbor Lichtenštajnska má len 125 členov – 91 policajtov a 34 civilných pracovníkov.
 14. Podľa jednej štúdie je vyše päťnásobne vyššia pravdepodobnosť, že si ľudia v kníhkupectve kúpia romantickú knihu, ak v obchode vonia čokoláda.
 15. Sonic the Hedgehog je v Guinnessovej knihe rekordov zapísaný ako najrýchlejšia herná postava.
 16. Francúzsko má na svojom konte 210 testov nukleárnych zbraní. Viac ako Veľká Británia, Čína, India a Severná Kórea dokopy. Napriek tomu je to len približne pätina testov USA, ktoré jadrové zbrane testovali až 1054-krát.
 17. V Iráne prebehlo najviac operácií na zmenu pohlavia na svete. Podľa oficiálnych štatistík v Iráne žije 15- až 20-tisíc transsexuálov. Podľa neoficiálnych štatistík ich je až 150-tisíc.
 18. Austrálčan James Harrison má výnimočnú krvnú plazmu. Jej zloženie dokáže liečiť hemolytickú chorobu novorodencov. Plazmu daroval vyše tisíckrát.
 19. V roku 2011 vytiahli čínski doktori približne desaťcentimetrový hrdzavý kus čepele z hlavy muža. Podľa vlastných slov ju mal v hlave štyri roky. Muža vtedy bodol lupič do spodnej sánky, čepeľ sa zlomila a ostala v hlave.
 20. „Polož vankúš na chladničku“ je deň (29. máj), kedy tento rituál vykonávajú v niektorých častiach Európy a USA. Do domácnosti má priniesť šťastie a bohatstvo.

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť