Národný park Kaziranga v Indii sa zviditeľnil vo svete svojimi prísnymi opatreniami voči pytliactvu. Ktoré navyše fungujú. Pred 100 rokmi v parku žilo len niekoľko nosorožcov. Celé roky sa park snažil chrániť ich, a želaný výsledok sa dostavil. Momentálne v parku žije 2400 jedincov jednorohých nosorožcov, čo činí dve tretiny celej svetovej populácie.
Foto: Emma Gatland
Strážcovia v parku majú povolenie zastreliť každého človeka podozrivého z pytliactva. O život takto prišlo už vyše 50 ľudí. Pre malé porovnanie, v roku 2015 bolo v parku strážcami zastrelených viac ľudí, než nosorožcov pytliakmi.
Foto: Martin Harvey
Foto: Michael Spain
Nosorožce sú pre pytliakov nesmiernym lákadlom. Ich roh sa v Ázii považuje za univerzálny liek na všetko od rakoviny, až po poruchy erekcie. Za 100 gramov ich rohu sa dá v priemere dostať 6000 dolárov.
Foto: Anupam Nath
Foto: epa.eu
Foto: www.paimages.co.uk
Ochrana nosorožcov je teda skutočne potrebná, ale mnoho ľudí sa pýta či až v takejto miere. Správa parku je často bombardovaná otázkou, či je život nosorožca cennejší ako ten ľudský. V každom prípade, strážcom za zastrelenie človeka nehrozí žiadne trestné stíhanie. Čo si myslíte vy?
Foto: Jonas Stenqvist
Foto: Rudi Hulshof
Foto: www.paimages.co.uk
zdroj: boredpanda.com