oceanexplorer.noaa.gov
Nezaradené

V hĺbkach Mariánskej priekopy sú toxické látky a odpad. Dôvodom je ľudská ľahostajnosť

Naša planéta je znečistená viac ako si myslíme. Dokonca aj na celkom odľahlých miestach.

To, že odpad pokrýva nielen zem, ale aj moria či oceány je, žiaľ, všeobecne známe. Vedci však len nedávno namerali nezvyčajne vysoké hodnoty toxických chemikálií priamo v oblasti Mariánskej priekopy, najhlbšieho miesta na Zemi. Tieto hodnoty boli zistené v 10 kilometrových hĺbkach. O kúsok vyššie sa nachádzali aj plechovky od piva či plastové tašky.

Výskum uskutočnil tím z univerzity v Newcastli vo Veľkej Británii, ktorý malé vzorky zberal z tých najhlbších miest. Nájdené látky sú nebezpečne toxické, mnohé z nich boli v minulosti spájané s rakovinou a dokonca zakázané.

Alan Jamieson, člen tímu, sa vyjadril, že o oceánoch premýšľame ako o nedotknuteľných. „Myslíme si, že na nich spoločnosť nemá dopad. Náš výskum však ukázal, že tento predpoklad je vzdialený od pravdy.“

Nebezpečné látky kontaminujú aj telá živočíchov

Odobrané vzorky z hĺbky priekopy obsahovali totiž podobnú kontamináciu ako vzorky z takzvanej Suruga Bay v Japonsku, alebo inak jednej z najznečistenejších priemyselných zón. To však nie je všetko. Hodnoty nájdených chemikálií sú priam alarmujúce, no ešte väčšmi zaráža fakt, že v týchto takmer nedotknutých oblastiach sa našli plastové tašky, plechovky, laná a iné kusy odpadu.

Tento fakt má vážny dopad aj na podmorský život a jeho celkový ekosystém. Látky sa postupne ukladajú v telách zvierat a prenášajú do ďalších živých organizmov. Podľa Jamiesona treba množstvo odpadu ďalej skúmať a merať. Nezanechávame totiž za sebou ten najlepší odkaz.

zdroj: sciencealert.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť