modre oci
Fakty, Zaujímavosti

Poznáte krajinu, v ktorej žijete? Kuriozity o Slovensku

Slovensko, malá krajina nachádzajúca sa v strede Európy. Na zahraničných stránkach sa stále objavujú články, ktoré opisujú našu krajinu.  Fakty, ktoré sa nachádzajú v tomto článku,  iste milo prekvapia aj vás.  Ak sa nechystáte na letnú dovolenku, možno vás týmto článkom prilákame viacej spoznať aj našu rodnú zem.

 

Prvým zaujímavým faktom je, že naša krajina sa môže pýšiť najvyšším číslom hradov a zámkov na jedného obyvateľa.  Je neuveriteľné, že na Slovensku môžete navštíviť viac ako 180 hradov a až 425 zámkov. Medzi najobľúbenejšie patrí Bratislavský hrad, Oravský hrad alebo Bojnický zámok, ktorý každoročne privíta desaťtisíce návštevníkov. Špičkou medzi slovenskými hradmi je bezpochyby Spišský hrad z obdobia stredoveku. Tento hrad patrí k najväčším v strednej Európe a bol takisto zaradený do zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Slovensko ukrýva viac ako 6 000 jaskýň. Najokázalejšie jaskyne možno nájsť v národných parkoch Nízke Tatry, Slovenský raj a Slovenský kras. Ochtinská aragonitová jaskyňa je jediná svojho druhu, ktorá sa nachádza v Európe.  34 metrový sintrový stĺp v Krásnohorskej jaskyni je dokonca uvedený v Guinnessovej knihe rekordov.

Malebná dedinka Čičmany, ktorá sa nachádza na severe krajiny má štatút prvej rezervácie ľudovej architektúry. Dedina obklopená horami je známa predovšetkým svojimi tradičnými drevenými domami. Steny týchto domov sú zdobené bielymi geometrickými vzormi. Tieto vzory môžeme nájsť aj na tradičných krojoch dedinčanov. Nachádza sa tu viac ako 130 domov.

V blízkosti obce Kremnické Bane, hneď vedľa baptistického kostola Svätého Jána sa nachádza stred Európy. Bohužiaľ, vzhľadom na rôzne výpočty, Slovensko nie je jedinou krajinou, ktorá sa môže pýšiť touto informáciou. Ďalších 7 európskych dedín tvrdí, že sa nachádzajú v strede Európy.

Cestovanie vlakmi bezplatne. Slováci si na túto vec celkom rýchlo zvykli, no pre cudzincov to ostáva raritou.  Od novembra 2014 všetci študenti (do 26 rokov), ovdovení ľudia, invalidní dôchodcovia a starší majú nárok cestovať vlakom zadarmo. Výhoda je k dispozícií len pre občanov s trvalým pobytom v krajine, ktorá patrí do Európskej únie. Potrebujete sa len registrovať a získať vašu osobnú zákaznícku kartu.

Slovensko láka turistov aj svojou prírodou. V krajine sa nachádza 9 národných parkov a 14 chránených krajinných oblastí. Turisti na svojich výletoch nezabudnú navštíviť ani nádherné štíty Vysokých Tatier a ľadovcové jazerá, vytvorené pred tisícmi rokov.

Naša krajina má neuveriteľné zdroje minerálnych vôd a liečivé termálne pramene. Mnoho z nich sa dodnes používa na liečebné a rekreačné účely v rámci 21 kúpeľných stredísk. V zahraničí takéto strediská navštevujú väčšinou bohatší ľudia, kedže sa to považuje za istý znak luxusu. Na Slovensku sú tieto strediská a aquaparky prístupné vďaka svojim dlhoročným tradíciám širšej verejnosti. Rimania, Kelti, ale aj slávny Ludwig van Beethoven navštívili kúpeľné mestečko Piešťany.

Východoslovenské mesto Levoča sa pýši najvyšším dreveným oltárom na svete. Toto nádherné dielo bolo vytvorené Majstrom Pavlom. Oltár je 18,6 metra vysoký a široký 6 metrov. Toto dielo bolo vytvorené bez použitia jedného klinca! Celé centrum Levoče je taktiež zahrnuté v zozname svetového dedičstva UNESCO.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť