Nezaradené

Ticho by sme mali byť častejšie, prináša nám totiž viaceré výhody

Každý deň nás obklopuje také množstvo hluku, že sme si naň už jednoducho zvykli. Mnohokrát ho ani nevnímame a stal sa našou prirodzenou súčasťou. Jeho úplný opak nám však môže priniesť rôzne benefity. Viete aké sú výhody ticha?

Pomáha regenerovať mozgové bunky.

Štúdia z roku 2013, ktorá skúmala rôzne úrovne hluku na myšiach preukázala, že dve hodiny ticha každý deň pomohli utvoriť nové bunky v časti mozgu hippocampus, ktorá zodpovedá za pamäť, schopnosť učiť sa a emócie.

Vďaka nemu sme kreatívnejší.

Náš mozog je aktívny aj keď telo odpočíva. Počas týchto hodín spracuváva informácie z celého dňa. Keď tento proces prebieha bez rušivých vplyvov, napríklad hluku, mozog sa dostáva do určitého stavu, ktorý otvára našu predstavivosť. Sme potom viac otvorení voči našej fantázii a aj voči svetu.

Znižuje stres a napätie.

Je dokázané, že neustály hluk má vplyv na náš mozog a to napokon plynie aj k väčšiemu stresu. Ticho má celkom opačný efekt, nedostatok rôznych rušivých prvkov hluku odstraňuje napätie z tela a z mozgu. Vedci monitorovali zmeny krvného tlaku a prišli k záveru, že dve minúty ticha sú pre relax efektívnejšie ako počúvanie akejkoľvek upokojujúcej hudby.

Napomáha psychickej stabilite a riešeniu problémov.

Hluk nám môže stáť v ceste pri riešení problémov v práci aj v štúdiu, môže byť dôvodom zníženej motivácie či pozornosti. Niektoré štúdie preukázali, že deti, ktoré žijú alebo chodia do škôl blízko rušných ulíc majú horšie známky v jazykoch a v čítaní ako tie, ktoré žijú v pokojnejších oblastiach.

Byť v tichu napokon nie je až také zlé, ako by sa mohlo zdať. Niekedy to skúste a možno budete pokojnejší, menej vystresovaní a to automaticky vedie k lepšej nálade.

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť