cuketa
Jednohubky, Recepty, Zaujímavosti

Pozor na horké cukety! Ich konzumáciou si môžete poriadne zavariť!

Ak sa vám to ešte nestalo, len ťažko uveríte, že cuketa, tá kráľovná letných záhrad, môže skrývať temné tajomstvo. Vždy ste ju poznali ako lahodnú a osviežujúcu súčasť letných pokrmov, no tu je varovanie. Horká cuketa môže byť viac než len nepríjemné prekvapením na vašom tanieri, môže byť skutočným nebezpečím. V roku 2015 sme sledovali smutný príbeh, ktorý ukázal, že jej horká chuť môže skončiť tragicky. Muž zomrel na otravu, ktorú spôsobila práve cuketa. Takmer mala na svedomí ale dva životy. Dôvodom je, že rovnaké jedlo konzumoval aj manželka obete, no tej sa našťastie nič nestalo. Aj keď ide zatiaľ o jediný zaznamenaný prípad, jedna vec je istá, horká chuť cukety má svoje temné tajomstvo a to sú toxíny, vysvetľuje web en.garden-landscape.com.

Odkiaľ sa berie horkosť cukety? Táto nečakaná chuť má svoje korene v kukurbitacínoch, zákerných látkach, ktoré sa usádzajú v plodoch. Cukety a ich príbuzné rastliny, ako tekvice či uhorky, tieto horké látky produkujú pre seba samotné, aby sa chránili pred hladnými predátormi. No zvláštnosťou je, že vo voľnej prírode sú divé odrody cukiet ešte bohatšie na tieto látky než ich kultivované odrody. A čím je cuketa väčšia, tým viac sa tejto horkosti usádza v jej plodoch.

Ak chcete udržať horkosť cukety pod kontrolou, môžete pre to urobiť pár vecí:

  • Keď sú cukety ešte malé, je čas ich zozbierať. Nie len kvôli ich chuti, ale aj kvôli vašej bezpečnosti.
  • Nikdy nepestujte cuketu vedľa dekoratívnych tekvíc. Tieto dekorácie nesú so sebou nebezpečenstvo, keďže sú si s cuketou veľmi podobné, krížia sa a tým zvyšujú riziko výskytu horkosti.
  • Nedovoľte cuketám trpieť suchom. Nedostatok vlahy a stres z tepla ich nútia ukladať viac toxínov.

Ak si chcete byť úplne istí, že sa vyhnete tomuto riziku, kupujte semená iba od overených predajcov. Prvá generácia cukiet je bezpečná, pretože nemá tendenciu produkovať také množstvo kukurbitacínov.

Čo vám hrozí, ak predsa takúto cuketu skonzumujete?

Ak zacítite tú nezameniteľnú horkosť, mali by ste byť na pozore. Táto cuketa sa nehodí na tanier, ale môžete ju likvidovať. Na kompost je vhodná, pretože kukurbitacíny sa tam po čase rozložia a už nebudú hrozbou vašej záhrady. Tepelná úprava tieto toxíny nezničí, preto je dôležité, aby sa horké cukety nikdy nedostali na váš tanier.

Ak by ste sa predsa rozhodli ignorovať horkú chuť tejto zeleniny, krátko po konzumácii by sa mohla dostaviť nevoľnosť a ťažkosti. Tieto príznaky sú častými reakciami organizmu na kukurbitacíny. To, čo je ešte dôležitejšie, je prestať jesť, ak už na prvé zahryznutie zaznamenáte horkosť. Treba byť na pozore, pretože veľké množstvo kontaminovanej cukety, si zahráva s vaším zdravím. Extrémne zriedkavo môže otrava kukurbitacínmi viesť k tragédii.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.