Nezaradené

POZOR: „Selfie posadnutosť“ možno ničí vzťahy!

„Selfie“ môžeme nielenže označiť za jedno z najpoužívanejších slov roka, ale je aj základom pridávania príspevkov na sociálnych sieťach, ako je napríklad Instagram. S vývojom a rozmachom fotoaparátov v smartphonoch dosahuje uverejňovanie selfie epidemické úrovne. Ale má to na nás aj nejaký psychologický dopad?

Nová štúdia akademikov Jessica Ridway a Russell Clayton z Florida State University zistila, že ľudia, ktorí boli na fotkách spokojnejší so svojim telom, uverejňovali viac selfies na Instagrame; dalo by sa povedať, že takíto ľudia sa sebavedome predvádzali. Ale na oplátku, so svojimi partnermi zažívali viac konfliktov, ako napríklad hádky spôsobené žiarlivosťou o pozornosť, alebo vo všeobecnosti mali horšiu kvalitu ich vzťahu. Znamená to teda, že selfies neprospievajú vzťahom?

Autori štúdie sa domnievajú, že keď jeden partner často uverejňuje atraktívne selfies, druhý partner môže cítiť žiarlivosť a ohrozenosť. To môže viesť k nadmernému sledovaniu príspevkov ostatných a potenciálne k veľkým konfliktom, podvádzaniu a rozchodu.

Hoci štúdia priamo nesledovala tento druh „monitorovacieho správania“, ďalší výskum ukázal, ako je kontrola sociálnych sietí partnerov spojená s väčšou žiarlivosťou, neistotou a nespokojnosťou vo vzťahu.

Ďalším účinkom uverejňovania selfies je, že sa partneri odcudzia . Tí, ktorí sa sťažujú na menšiu intimitu a emocionálnu podporu sú vo vzťahu s ľuďmi, ktorí sú závislí na pridávaní selfie. Dôvodom ukončenia vzťahov je nadmerné uverejňovanie fotiek ako znamenie narcistického správania sa.

Táto štúdia s istotou netvrdí, že uverejňovanie fotiek na Instagrame zapríčiňuje, že partneri sa vo vzťahu cítia neisto a odcudzujú sa. Skôr by to mohlo znamenať, že základná črta osobnosti človeka, ako je napríklad narcizmus, neovplyvňuje len správanie a to, že takíto ľudia sú na fotkách so svojim telom spokojnejší a uverejňujú viac selfies, ale aj to, že majú nekvalitnejšie partnerské vzťahy.

image-20160126-19641-lttcof

Znaky narcizmu

Narcizmus je charakterizovaný obrovským zameraním sa na vlastnú osobu, potrebou pozornosti a obdivu, samoľúbosťou, zmyslom pre nárok a vykorisťovateľským postojom k ostatným. Narcisti sú zaujatí fotkami vlastného tela a túžbou byť obdivovaní. To môže byť jedným z dôvodov, prečo sú viac závislí na sociálnych sieťach a uverejňujú selfies.

Jedna štúdia odhalila, že narcistickí muži uverejňujú viac fotiek a častejšie tiež používajú na úpravu fotiek softvéry alebo filtre, aby vyzerali lepšie. Ďalšia štúdia zase našla súvislosť medzi narcizmom a posadnutosťou selfie pri mužoch aj ženách. Narcisti nielenže uverejňujú viac fotiek, ale taktiež je zaznamenaná vyššia aktivita na Facebooku v podobe aktualizovania statusov týkajúcich sa aktuálnych informácií o ich stave, ktoré sa zaoberajú napríklad stravou, módou alebo cvičením, pričom je vyjadrený ich záujem o svoj vlastný fyzický vzhľad.

Ale popri ich márnomyseľnom a záujem vyžadujúcom správaní, narcisti inklinujú k zažívaniu menej hodnotných vzťahov. Nedávna štúdia zistila, že páry zaznamenali zvýšený pokles kvality ich vzťahu počas prvých štyroch rokov manželstva, keď manželka bola narcistka.(zaujímavé je, že nedošlo k rovnakým výsledkom, keď sa narcisticky správal manžel)

Tieto páry nepociťovali zníženú kvalitu vzťahu počas prvých šiestich mesiacov manželstva. Narcisti sú v skutočnosti na začiatku partnermi vnímaní pozitívne a narcisti samotní možno vidia nový vzťah ako príležitosť pre potvrdenie svojho ega. Postupom času však menšia odovzdanosť, samoľúbosť a antagonizmuz môže narušiť spokojnosť a pohodu vo vzťahu.

Narcistické uverejňovanie selfies sa môže v počiatočných fázach vzťahu zdať ako atraktívne alebo roztomilé, ale postupne sa môžu premeniť na neskutočne znervózňujúce a dráždivé.

Zatiaľ nie je možné jednoznačne potvrdiť, či uverejňovanie selfies poškodzuje vzťahy alebo či fotky a problémy vo vzťahu sú príznačné pre charakteristickú črtu, ktorou je narcizmus. Nejaký výskum možno tieto súvislosti dokazuje, ale kým naozaj zistíme ako to v skutočnosti je, možno nebudete chcieť do tej doby zvážiť len to, aké posolstvo ostatným prináša vaše neustále uverojňovanie fotiek, ale tiež to, aké potenciálne škody by to mohlo napáchať vo vašom milostnom živote.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť