obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo blesk fotoaparátu robí červené oči?

Nedávno sme si ukázali, že farbosleposť ≠ čiernobiele videnie sveta. Inými slovami aj farboslepí ľudia vidia farebný svet. Dokonca vidia aj časť odtieňov farieb, na ktoré sú slepí. Dnes sa pozrieme na ďalšiu tému, ktorá súvisí s očami. Pýtali ste sa niekedy, prečo blesk fotoaparátu robí naše oči červenými?  Tejto téme sa podrobnejšie venoval portál univerzity wtamu.edu, konkrétne Dr. Christopher S. Baird.

Čo robí červené oči?

Efekt červených očí vo fotografii je pomerne bežný. Vyskytuje sa pri použití fotografického blesku, ktorý je veľmi blízko k snímanej osobe. Blesk fotoaparátu v skutočnosti ale nesčervená oči a to preto, že vnútro našich oči je červené. Svetlo z blesku kamery robí ale toto sfarbenie viac viditeľné.

Naše oči sú v podstate guľou, ktorá je naplnená čírou tekutinou. Otvor v prednej časti oka, zrenica, prepúšťa svetlo do dutého priestoru vo vnútri oka. Svetlo z kamery prechádza týmto otvorom, a potom dopadá na vnútorný zadný povrch oka, známy tiež aj ako sietnica. Sietnica je plná buniek, ktoré menia dopadajúce svetlo na elektrické symptómy, ktoré sú následne prenášané do mozgu, kde sa signály menia na to, čo vidíme. O tento proces sa stará približne 100 miliónov buniek, ktoré sú vysoko citlivé na svetlo. No na to, aby tieto bunky fungovali, tak si vyžadujú obrovské množstvo krvy, ktorá dáva sietnici červenú farbu.

Za normálnych okolností, keď sa niekomu pozriete do oči na sietnicu, tak pripomína čiernu dieru. Ak by ste ale použili silné svetlo a zasvietili by ste niekomu s ním do očí, tak by ste videli sčervenanie. Záblesk svetla z fotoaparátu je dostatočne jasný a má správny uhol, aby bolo začervenanie oka zreteľnejšie. Výsledkom sú až príliš známe červené oči na fotografiách.

V skutočnosti ale blesk fotoaparátu nerobí nič zvláštne. Stačila by vám asi 100W žiarovka a správny uhol pohľadu, aby ste videli u vášho priateľa „červené“ oči. No treba uviesť, že mali by ste na to pomerne málo času. Dôvodom je, že uplynie relatívne krátky okamih, kým sa zreničky zúžia. Pri fotografovaní s bleskom sa svetlo blesku vyskytuje príliš rýchlo na to, aby sa zrenica zatvorila.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.