modre oci
svetnapojov.sk
Nezaradené

Prečo dať prednosť kyslým uhorkám pred antidepresívami?

Poznáme ďalšiu potravinu, ktorá má schopnosť pomáhať mozgu pracovať efektívnejšie a hlavne organizmu cítiť sa lepšie – kyslé uhorky.

Výskum univerzity vo Virgínii zistil, že prirodzene fermentované potraviny zvyšujú v organizme hladinu serotonínu, chemickej látky zodpovednej za stav našej nálady. Serotonín ovplyvňuje chuť, pamäť, proces spánku, učenia i termoreguláciu. Mnohokrát je zjednodušene považovaný za hormón, ktorý prispieva k pocitom šťastia a spokojnosti. Sérotonín má vplyv na naše každodenné emócie, prispieva k celkovému pocitu pohody. S nedostatkom serotonínu sa najčastejšie spája depresia. Tvorbu serotonínu v mozgu je možné podporiť aj inak ako len pomocou liečiv. To, čo by mali docieliť antidepresíva, na to nám stačia obyčajné kyslé uhorky.

Foto: via huffingtonpost.com

Zdravý žalúdok vedie k zdravému mozgu

Ľudia s tráviacimi problémami trpia úzkosťou a depresiou oveľa častejšie. Ako isto vieme, črevá kontrolujú prehĺtanie, trávenie, vstrebávanie živín a vylučovanie. Čo je tiež fascinujúce, črevá komunikujú s mozgom. Pri problémoch v tráviacom trakte odosielajú mozgu signály, že niečo nie je v poriadku, čo vedie k záchvatom a zmenám nálady. Sterilizované potraviny i nálev z nich znamenajú veľa prospešného pre črevá i mozog. Obsahujú značné množstvo zdravých baktérií – probiotík – ktoré majú pozitívny vplyv nielen na trávenie, ale tiež na úzkostné poruchy. Okrem toho tiež posilňujú imunitný systém.

Foto: via thinkstock.com

Jedzte viac fermentovaných výrobkov

Vďaka procesu kvaseniu sa tvorí vitamín B12, ktorý bojuje proti stresu. Okrem blahodarného vplyvu na psychiku človeka majú nakladané potraviny aj ďalšie zdravotné výhody – dodávajú organizmu vitamíny a minerály a množstvo iných zdraviu prospešných látok. Najideálnejšie je ich konzumovať predovšetkým v chladnom období, pretože podporujú imunitu. Okrem kyslých uhoriek či inej nakladanej zeleniny by sme si mali dopriať jogurty, kefír, kyslú kapustu či horkú čokoládu. Nezabúdajte, že aj tu platí všetko s mierou.

zdroj: lifehack.org

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť