Nie je žiadnym tajomstvom, že alkoholom je „metlou“ ľudstva. Jeho história siaha až 7000 rokov pred Kristom, kedy sme s ním začali ako ľudia experimentovať.
Určite sa to stalo už aj tebe, prehnal si to s alkoholom a na druhý deň si mal „opicu“, neznesiteľnú bolesť hlavy. Rozmýšľal si ale niekedy, aký mechanizmus sa schováva za tým, že ťa bolí hlava? Poďme sa na túto tému pozrieť nižšie.
Prečo ťa bolí hlava na druhý deň, keď to preženieš s alkoholom?
To, že ťa bolí hlava, je bežný sprievodný jav toho, že si konzumoval viac alkohol, ako je normálne. Bolesť hlavy je výsledkom viacerých príčin.
Tvoje pečeň produkuje acetaldehyd, toxickú látku pre tvoje telo
Jednou z najvýznamnejších príčin je tvorba látky nazývanej acetaldehyd. Keď telo spracúva alkohol, najprv ho premieňa na acetaldehyd, ktorý je toxickejší ako samotný alkohol, približuje web smithsonianmag.com. Táto látka je zodpovednou za príznaky ako sú potenie, začervenanie kože, nevoľnosť a vracanie. Okrem toho, tento vedľajší produkt zostáva v tele a môže spôsobiť nepríjemné pocity a bolesti hlavy. Mimochodom, ak zvraciaš po pití alkoholu, tak sa tomu nebráň. Ide o prirodzenú reakciu tela, ktoré sa snaží zbaviť toxínov čo najrýchlejšou cestou.
Samozrejme, acetaldehyd nie je za nepríjemné pocity zodpovedný sám. Alkohol ovplyvňuje aj imunitný systém. Konzumácia alkoholu vedie k zvýšeniu hladiny cytokínov, čo sú molekuly zodpovedné za komunikáciu v imunitnom systéme. Toto zvýšenie cytokínov môže vyvolať zápalovú reakciu v tele, čo vedie k bolestiam hlavy, svalov a celkovému pocitu únavy či nevoľnosti.
Dehydratácia
Ďalším problémom, ktorý prispieva k bolesti hlavy, je dehydratácia. Alkohol má diuretický účinok, čo znamená, že zvyšuje produkciu moču a vedie k strate tekutín z tela. Ako už určite dobre vieš, keď nepiješ dostatok vody, tak ťa bolí hlava. Treba ale povedať, že hoci štúdie ukazujú, že dehydratácia nie je hlavnou príčinou bolestí hlavy, tak aj napriek tomu hrá významnú úlohu, a preto je dôležité zostať hydratovaný počas konzumácie alkoholu. Inými slovami, keď piješ alkohol, tak ideálne by si spolu s ním mal piť aj dostatok vody.
Narušená hladina hormónov v krvi
Ďalšou príčinou môže byť narušenie hladiny hormónov a cukru v krvi. Počas spracovania alkoholu sa pečeň zameriava na jeho odbúranie, čo znamená, že nemá dostatok času na udržiavanie stabilnej hladiny cukru v krvi. Tento pokles cukru môže tiež prispievať k bolestiam hlavy a iným príznakom opice, približuje web hopkinsmedicine.org.
Záleží na farbe alkoholu?
Zaujímavosťou rovnako je, že to, aký alkohol piješ, má vplyv na potenciálnu bolesť hlavy. Nápoje s vyšším obsahom kongenérov, čo sú vedľajšie produkty fermentácie, môžu spôsobiť silnejšie bolesti hlavy. Tmavšie nápoje (ako bourbon, whiskey a ďalšie) obsahujú viac kongenérov, zatiaľ čo svetlejšie nápoje, ako je vodka, ich obsahujú menej.
Dá sa opici pomôcť predísť?
V prvom rade, ak chceš predísť opici, tak by si nemal piť na lačno. Konzumácia jedla pred pitím spomalí vstrebávanie alkoholu do krvi. Obzvlášť účinné sú potraviny s vysokým obsahom bielkovín a tukov, pretože pomáhajú znížiť rýchlosť absorpcie alkoholu. To ti pomôže dať telu viac času na spracovanie a odbúranie alkoholu, čím sa znižuje nápor na pečeň a ostatné orgány.
Ak piješ na lačno, tak hladina alkoholu v krvi rýchlo stúpa a telo nie je schopné účinne metabolizovať alkohol, čo vedie k jeho hromadeniu v krvi a zvýšenému množstvu toxínov, ako je acetaldehyd. Len pre zaujímavosť, tvoje telo dokáže spracovať približne jeden pohárik alkoholu za hodinu.
Rovnako počas pitia alkoholu by si mal zostať hydratovaný. Vo všeobecnosti pitie vody medzi alkoholickými nápojmi môže pomôcť znížiť dehydratáciu a tým aj pravdepodobnosť bolesti hlavy.
Taktiež niektoré štúdie naznačujú, že užívanie vitamínu B6 pred pitím môže mierne pomôcť znížiť príznaky opice, vrátane bolesti hlavy. Okrem toho ďalšie štúdie naznačujú, že antioxidanty, ako napríklad vitamín C alebo N-acetylcysteín (NAC), môžu pomôcť neutralizovať toxíny z alkoholu tiež môžu pomôcť zmierniť príznaky opice. Taktiež sa odporúča, aby si počas pitia alkoholu nefajčil. Dôvodom je, že kombinácia alkoholu a nikotínu má synergický účinok na nervový systém a zvyšuje záťaž na telo.