Mucha mydlenie ruk
Jednohubky, Zvieratá

Prečo si muchy neustále mädlia ruky? Dôvod vás skutočne prekvapí. Takúto schopnosť by chcel mať každý, prečo to robia!

Muchy sú pre mnohých otravný hmyz, ktorý neustále lieta okolo, bzučí, sadá nám na jedlo a roznáša rôzne choroby či infekcie. Vedeli ste ale, že sa nemusíte báť toho, že keď vám pristane mucha na jedlo, že si z neho odhryzne? Nemá totiž žiadne zuby. Neznamená to ale, že takéto pristátie je neškodné. V skutočnosti je to ešte nechutnejšie! Ich ústa sú ako špongiová slamka, ktorá potom, ako mucha pristane, nacucne sa na jedlo a uvoľní tráviace šťavy, aby potravu skvapalnila s cieľom, aby ju mohla prehltnúť. Inými slovami, muchy vám doslova napľujú na jedlo a vyvrhnú tráviace šťavy. Muchy okrem toho často sadajú aj na iné veci, ako je len jedlo, a preto sa neodporúča, aby ste ho potom, ako na ňom sedeli, konzumovali.

Viete, prečo si muchy neustále mädlia ruky?

Zatiaľ, či my si chuť jedla vychutnávame len ústami, tak zaujímavosťou múch je, že dokážu chuť jedla rozpoznať nielen cez ústa, ale pomocou celého tela vrátane končatín.

Pomaly sa preto dostávame k tomu, prečo si mädlia muchy ruky. Ak ste niekedy manuálne pracovali, napríklad na stavbe alebo v záhrade, tak pomerne rýchlo ste si ich zašpinili. Nám to až tak nevadí, lebo cez ruky necítime nič, teda okrem hmatu.

Za všetkým hľadaj jedlo

Predstavte si ale teraz situáciu, že cez vaše ruky cítite chuť jedla. Napríklad, že sa len dotknete hamburgeru a cítili by ste, ako chutí a hneď by ste vedeli, či ho budete jesť alebo nie. Už asi tušíte, kam smerujeme. Niečo podobné totiž dokážu muchy.

Muchy si nešúchajú svoje ruky len tak, neustále poletujú a pristávajú na rôzne povrchy či predmety. V dôsledku toho sa na ich tele a končatinách zachytávajú nečistoty, ktoré im bránia, aby riadne cítili chuť jedla. A to je hlavný dôvod, prečo sa neustále čistia, potrebujú totiž očistiť svoje chuťové receptory, aby vedeli, keď pristanú na nejaké jedlo, či sa im ho oplatí zjesť alebo nie. V skutočnosti si nečistia ale len ruky, ale aj zvyšok tela vrátane tváre či veľkých očí. Pomocou týchto receptorov následne zisťujú, či sa im oplatí stravu zjesť alebo nie. Paradoxne teda, pre mnohých ide o „špinavého tvora“, ale opak je pravdou. Ich návyky sú presne opačné.

Aby sme to teda zhrnuli, keď si mucha mädlí svoje ručičky, pripravuje sa ochutnať svoje ďalšie chutné jedlo.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť