Pravdepodobne sa vám už stalo, že ste išli mestskou hromadnou dopravou a „hodilo“ vás dozadu, keď sa autobus či električka rozbiehali. Prípadne, keď ste sedeli v aute, a šofér prudko pridal, tak vás „vtlačilo“ do kresla. Jednoducho, pocítili ste zrýchlenie na vlastnej koži. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, prečo necítite konštantnú rýchlosť, no zrýchlenie (resp. spomalenie) áno? Poďme sa nižšie pozrieť na túto otázku vrátane odpovede bližšie.
Nie je žiadnym tajomstvom, že keď napríklad sedíme v dopravnom prostriedku a zrýchľujeme, tak to cítime, no keď ideme konštantnou rýchlosťou, tak to nevnímame.
Mimochodom, vedeli ste, že aj naša Zem sa otáča okolo svoji osi rýchlosťou približne 1 600 kilometrov za hodinu. Našťastie ale, tento pohyb necítime? Len pre zaujímavosť, ak by sa naša planéta prestala náhle otáčať, tak by to malo katastrofické následky. Všetko by odrazu letelo smerom na východ rýchlosťou okolo 1600 km/h. Ľudia, autá, zvieratá – všetko by bolo vrhnuté do vzduchu. Nastal by okrem toho presun oceánov smerom k pólom. Zemská kôra by reagovala na náhle zastavenie obrovskými zemetraseniami a vulkanickou aktivitou v dôsledku zotrvačnosti. A takto by sme mohli pokračovať ešte niekoľko minút, čo by nasledovalo. Nebolo by to ale nič príjemné.
Prečo cítime zrýchlenie?
Zrýchlenie cítime, pretože znamená zmenu v rýchlosti. Tento pocit vzniká v dôsledku zotrvačnosti, čo je tendencia telesa zotrvať v jeho pohybe, pokiaľ naň nepôsobí sila. Tento jav môžeme najviac cítiť v lietadlách počas vzletu a pristátia, keď cítime zrýchlenie a spomalenie. V oboch prípadoch dochádza k zmene rýchlosti, ktorú naše telo zaznamenáva ako silu pôsobiacu na nás.
Prečo necítime konštantnú rýchlosť?
Prečo necítime konštantnú rýchlosť? Odpoveď na túto otázku vychádza z základných princípov fyziky a fungovania našich zmyslov.
Už asi ako tušíte, tak konštantnú rýchlosť necítime preto, lebo ide o rovnovážny stav. Keď sa pohybujeme konštantnou rýchlosťou, necítime žiadnu zmenu, pretože naše telo sa prispôsobí tomuto stavu a nevníma ho ako niečo neobvyklé. Vaše vnútorné ucho a ďalšie mechanizmy vnímania nezaznamenávajú žiadne zmeny vo vašom pohybe, takže máte pocit, že ste v pokoji. Inými slovami, podľa Newtonovho prvého zákona pohybu, teleso zotrváva v stave pokoja alebo rovnomerného priamočiareho pohybu, pokiaľ naň nepôsobí vonkajšia sila. To znamená, že keď sa pohybujete konštantnou rýchlosťou, váš stav pohybu sa nemení a teda necítite žiadnu zmenu.
Vo všeobecnosti, naše zmysly sú nastavené tak, aby vnímali zmenu v pohybe (zrýchlenie alebo spomalenie), nie konštantný pohyb. Predstavte si, že cestujete vlakom, a všetko vo vnútri vlaku cestuje spolu s vami rovnakou rýchlosťou – vzduch, pachy, vône a podobne, znamená to, že naokolo nie je žiadna relatívna zmena, ktorú by sme mohli vnímať. Inými slova, ste v pokoji, a preto necítite, že ste vlastne v pohybe oproti okoliu mimo vlaku.