mocenie a pivo
Fakty, Jednohubky, Ľudské telo

Prečo po vypití piva máte nutkanie ísť močiť? A ako môžete tento pocit oddialiť? Túto fintu by ste povedali, že nefunguje, ale opak je pravdou!

Pravdepodobne sa vám už stalo a nie jedenkrát, že ste si dali dobre vychladené pivo, no krátko na to, ste museli ísť na toaletu močiť. Možno ste si povedali, že ste vypili veľa tekutín, a preto ste museli ísť na WC. Táto odpoveď platí len čiastočne. Poďme sa nižšie pozrieť na tému, prečo po vypití piva, máme v priebehu pár desiatok minút nutkanie ísť na toaletu.

Určite si si všimli, že pitie piva vedie k tomu, že častejšie musíte chodiť močiť. Tento jav má niekoľko príčin, ktoré súvisia s účinkami alkoholu na naše telo a jeho schopnosť regulovať tekutiny.

Toto sú dôvody, prečo po vypití piva, musíme ísť močiť

Diuretický účinok alkoholu

Alkohol v pive pôsobí ako diuretikum, čo znamená, že podporuje zvýšenú produkciu moču. Diuretiká znižujú hladinu hormónu nazývaného vazopresín (antidiuretický hormón), ktorý je zodpovedný za reguláciu reabsorpcie vody v obličkách. Keď je produkcia vazopresínu inhibovaná, obličky neabsorbujú vodu, ale ju namiesto toho vylučujú cez močový mechúr, čo vedie k častejšiemu močeniu​, vysvetľuje web scienceabc.com.

Vysoký obsah vody v pive

Vráťme sa teraz k úvodu, „Možno ste si povedali, že ste vypili veľa tekutín, a preto ste museli ísť na WC“. Ako sme písali na začiatku, tak máte čiastočne pravdu. Pivo obsahuje veľké množstvo vody, čo je ďalší faktor prispievajúci k častému močeniu. Telo na zvýšený príjem tekutiny reaguje tak, že sa snaží zbaviť prebytočnej vody a to najjednoduchšou cestou, ktorou je návšteva WC.

skratka WC

Zdroj: Vadim Artyukhin on Unsplash

Karbonizácia

Karbonizácia, teda prítomnosť oxidu uhličitého v pive, môže tiež prispieť k častejšiemu močeniu. Oxid uhličitý môže spôsobiť nafukovanie a tlak na močový mechúr, čo zvyšuje nutkanie na močenie​, vysvetľuje web Kings Of Brewing. Okrem iného karbonizované nápoje, ako je pivo, môžu urýchliť absorpciu alkoholu do krvného obehu, čo vedie k rýchlejšiemu nástupu diuretických účinkov alkoholu. Inými slovami, karbonizácia má potenciál zvýšiť frekvenciu močenia kombináciou mechanických a chemických faktorov.

Kedy po vypití piva pocítite nutkanie na močenie

Vráťme sa ale späť k tomu, ako dlho trvá, kým človek pocíti nutkanie ísť na toaletu. Pravdepodobne, toto už viete, že ten pocit, príde pomerne skoro. Treba ale povedať, že dĺžka času, kedy budete musieť ísť na toaletu po vypití piva, závisí od viacerých faktorov. Všeobecne sa uvádza, že po vypití jedného až dvoch pív budete musieť ísť na toaletu približne po 60 až 120 minútach. Samozrejme, čím viac piva vypijete, tým rýchlejšie sa naplní váš močový mechúr. Kľudne tak môžete ísť aj po pol hodine, ak ho vypijete na jedenkrát viac.

Zaujímavým trikom, ako môžete ale oddialiť močenie, je, keď počas pitia piva budete piť aj čistú vodu. Dôvodom je, že pitím vody medzi pohármi piva môžete pomôcť telu udržať hydratáciu a zmierniť diuretický účinok alkoholu. Rovnako sa odporúča piť pivo pomaly, čo môže telu pomôcť spracovať príjem tekutín a znížiť frekvenciu močenia.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť