obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

„Radšej mi napíšte“…Prečo sa niektorí ľudia boja telefonovať

Dnešná spoločnosť komunikuje viac než ktorákoľvek predchádzajúca generácia, avšak zároveň „komunikuje“ najmenej. Predtým než boli vynájdené SMS-ky a e-mail ľudia museli konverzovať buď tvárou v tvár, telefonovať alebo si písať listy. Teraz, stále viac ľudí zisťuje, že dávajú prednosť posielaniu SMS a e-mailom viac ako akejkoľvek inej forme komunikácie. Hoci komunikujeme viac, prišli sme o skutočné umenie konverzácie. Novou súčasťou dnešného problému, je strach z telefonovania.

Uvádzame niekoľko návykov, ktoré by mohli naznačovať, že trpíte úzkosťou z telefonovania:

  • Často necháte telefón zvoniť, volajúcemu pošlete iba textovú správu a predstierate, že ste zmeškali hovor.
  • Vaša hlasová schránka hovorí, „nenechávajte odkaz, len mi napíšte.“
  • Úplne ste si zrušili odkazovú schránku.

Prečo existuje úzkosť z telefonovania?
1. Neistota – Keď nemôžete vidieť osobu, s ktorou hovoríte, v skutočnosti neviete, ako reaguje na vaše slová. Ľudia sa môžu cítiť neistí pri telefonických rozhovoroch, pretože aj napriek tomu, že osoba na druhom konci znie, že s vami súhlasí, môže v skutočnosti prekrúcať očami na to, čo hovoríte.
2. Rozpačité situácie – Predstava vyčerpania tém rozhovoru, môže nahnať človeku strach pri zmienke o telefonickom rozhovore. Trápne ticho je jedna z najhorších vecí, ktorá sa môže stať niekomu, kto trpí úzkosťou z telefonovania!
3. Rozptýlenie – Niektorí ľudia potrebujú písať svoje odpovede v textovej správe, alebo vidieť osobu, s ktorou rozprávajú, aby sa mohli sústrediť na konverzáciu. Rozptýlenia počas telefonátu môžu byť obrovský problém, pretože sa môže okolo vás diať mnoho rôznych vecí a stratíte tak prehľad o tom, čo druhá osoba za poslednú hodnú chvíľu hovorila. Je to trápne a nepríjemne priznať, že ste nedávali pozor, a potom žiadať o zopakovanie príbehu.
4. Ukončenie hovoru – niektorí ľudia s touto úzkosťou bojujú s tým, ako ukončiť hovor. Musíte zavesiť, ale preto, že sa cítite trápne, ukončenie rozhovoru skončí buď stroho alebo nemotorne, čo spôsobuje ešte väčšiu úzkosť.
5. Nedostatočná kontrola – Textové správy a e-mail vám umožnia mať plnú kontrolu nad tým, čo hovoríte a ako ste všeobecne vnímaní. Môžete plánovať svoje odpovede, dať si na čas, prečítať si, čo ste napísali a prepísať pasáže, ktoré by mohli byť chápané zle alebo sa rozhodnete, že nebudete reagovať vôbec! Pri telefonickom rozhovore, žiadna z vyššie uvedených možností nie je možná.

img: www.digitaltrends.com

Čo sa dá urobiť s úzkosťou z telefonovania?
Psychológovia majú množstvo návrhov, ako ľudia, ktorí trpia úzkosťou z telefonovania môžu riešiť svoj problém:
1. Pamätajte, že nie ste sami. Psychológovia uvádzajú, že choroba úzkosti z telefonovania je veľmi častá, takže je dosť vysoká pravdepodobnosť, že osoba na druhom konci môže mať tiež pocit úzkosti z rozhovoru s vami! Premýšľajte o tom, ako by ste mohli pomôcť inej osobe preniesť sa cez ich vlastné úzkosti z telefonovania, a môže vám to pomôcť zabudnúť na svoje vlastné.
2. Zistite, prečo vám telefonický rozhovor spôsobuje strach. Niekedy koreň problému nemá nič spoločné so samotným problémom. Napríklad ste v minulosti cez telefón zažili odmietnutie a to, z čoho máte naozaj strach je, že zažijete toto odmietnutie znovu. Vysporiadajte sa s koreňom problému a príznaky problému odídu preč.
3. Postupujte krôčik po krôčiku. Ak máte problém, môže to chvíľu trvať, kým sa s ním vysporiadate. Nenechajte sa odradiť, ak sa nedokážete zbaviť tejto svojej úzkosti ihneď. Aj malé krôčiky sú posunom, takže nepohŕdajte skromným začiatkom! Začnite pomaly a prepracujte sa cestou nahor. Tento týždeň si skúste objednať donášku jedla cez telefón namiesto on-line objednávky. Keď sa prestanete pritom cítiť nervózne môžete prejsť na vážnejšie telefonické hovory.
4. Zmeňte spôsob myslenia. Zmena spôsobu myslenia sa môže javiť ako skľučujúca úloha, ale podľa psychológov to je možné. Doslova musíte prepojiť váš mozog, aby si telefonický hovor spájal ako s úplne normálnou vecou, namiesto toho, aby si spájal túto činnosť so strachom a úzkosťou. Jediným spôsobom, ako to dosiahnuť, je čeliť svojmu strachu. Ale nebojte sa, malé krôčiky sú stále odporúčané.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.