fajcenie
Ľudské telo, Veda a technika

Prečo sa niektorým ťažkým fajčiarom podarí vyhnúť sa rakovine pľúc? Vedci našli asi odpoveď

Nie je žiadnym tajomstvom, že fajčenie je zdravotným nepriateľom číslo jedna spolu s alkoholom. Možno by ťa to nenapadlo, ak ale fajčíš 20 rokov po 20 až 30 kusov cigariet denne, tak si skrátiš život o približne 8 rokov. Len pre zaujímavosť, priemerný Slovák sa dnes dožíva okolo 74 rokov zatiaľ čo Slovensky o 7 rokov viac. Potenciál, ktorého sa ale môžeme dožiť, je oveľa vyšší.

Niektorí fajčiari, nech fajčia koľko chcú, tak sa vyhnú rakovine pľúc

Fajčenie býva najčastejším dôvodom, prečo ľudia trpia rakovinou pľúc. Len málokedy týmto typom rakoviny trpia ľudia, ktorí nefajčia.

Mohlo by sa ale zdať, že všetci fajčiari, ktorí aktívne fajčia, dostanú v určitom momente rakovinu pľúc, nie je ale tomu tak, ukazuje výskum z Albert Einstein College of Medicine.

Niektorí fajčiari, nech fajčia často ako chcú, tak rakovine pľúc sa vyhnú. Otázkou je, prečo je tomu tak? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu nižšie.

Tento mechanizmus pomáha fajčiarom vyhnúť sa rakovine pľúc

Vedci si dlho mysleli, že fajčenie vedie k rakovine pľúc spúšťaním mutácií DNA v normálnych pľúcnych bunkách. Nie je žiadnym prekvapením, že tieto mutácie sú oveľa frekventovanejšie v pľúcach fajčiaroch v porovnaní s pľúcami s nefajčiarmi. Vedcom sa tento fakt podaril potvrdiť.

Výskumníci hovoria, že niektorí fajčiari môžu mať robustný mechanizmus, ktorý pomáha obmedziť mutácie v pľúcach, ktoré ich chránia pred rakovinou pľúc.

Čo je ale zaujímavé, keď sa pozreli na fajčiarov cez „škatuľkový rok“, čo je rok fajčenie jednej škatuľky každý deň, tak zistili, že u ľudí, ktorí fajčili 23 a viac rokov, tak sa nárast bunkových mutácií zastavil.

Autori práce sa domnievajú, že ich telá majú nejaký systém na opravu poškodenia DNA alebo „detoxikáciu“ dymu, aby bol menej náchylný na spôsobovanie mutácií. Aby ale toto zistenie vedeli potvrdiť a lepšie vysvetliť, tak potrebujú zrealizovať ešte ďalšie výskumy, hovoria.

„Naše údaje naznačujú, že títo jedinci mohli prežiť tak dlho aj napriek silnému fajčeniu, pretože sa im podarilo potlačiť ďalšiu akumuláciu mutácií. Toto vyrovnanie mutácií by mohlo pochádzať z toho, že títo ľudia majú veľmi zdatné systémy na opravu poškodenia DNA alebo detoxikáciu cigaretového dymu.“, hovoria výskumníci.

Vedci hovoria, že ak sa ich zistenia potvrdia, mohlo by to ponúknuť novú stratégiu na včasné zistenie rizika rakoviny pľúc.

„Teraz chceme vyvinúť nové testy, ktoré dokážu zmerať schopnosť niekoho opraviť alebo detoxikovať DNA, čo by mohlo ponúknuť nový spôsob hodnotenia rizika rakoviny pľúc,“ vysvetlil Dr Spivack.

Výskumníci veria, že ak by sa im to podarilo, tak by urobili významný krok k prevencii a včasnej detekcii rizika rakoviny pľúc u fajčiarov a ich odklonenia od fajčenia.

S fajčením sa spájajú aj ďalšie ochorenia

Samozrejme, treba podotknúť, že rakovina pľúc nie je jediným ochorením, ktorému fajčiari čelia. Medzi pridružené choroby patria napríklad problémy so srdcom, cievnymi ochoreniami, rôznymi typmi infekcií dýchacích ciest a podobne.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.