stary clovek
Ľudské telo

Koľko rokov sa dožije obyvateľ Zeme v roku 2050 v priemere?

Pravdepodobne aj vy by ste sa chceli dožiť dlhšieho veku, no nie každému je to dopriate. Pri pohľade do minulosti, naši starí rodičia, prípadne ich rodičia, žili o niečo kratšie, než súčasné generácie, a tento trend by sa mal do budúcnosti opakovať. Inými slovami, naše deti, budú žiť o niečo dlhšie, než my, a rovnako aj ich deti, sa dožijú pravdepodobne dlhšieho veku, až kým „nenarazíme“ na strop.  Dôvodom, prečo žijeme dlhšie v porovnaní s našimi predkami, je hlavne lepší prístup k zdravotnej starostlivosti a ku výživnej strave v kombinácii so zmenou spôsobu života.

Podľa najnovších zistení Štúdie o globálnom zaťažení chorobami, publikovanej v časopise The Lancet, sa očakáva, že globálna stredná dĺžka života sa v období od roku 2022 do roku 2050 zvýši o 4,9 roka u mužov a o 4,2 roka u žien. Celková stredná dĺžka života by mala vzrásť z 73,6 rokov v roku 2022 na 78,1 rokov v roku 2050.

Zlepšenie dĺžky života v zdraví

Očakáva sa tiež, že zdravá stredná dĺžka života – priemerný počet rokov, ktoré človek môže očakávať, že prežije v dobrom zdraví – sa zvýši z 64,8 rokov v roku 2022 na 67,4 rokov v roku 2050, čo predstavuje nárast o 2,6 roka. Inými slovami, do roku 2050, sa budeme dožívať o približne 2,5 roka dlhšie v dobrej kondícii v porovnaní so súčasnosťou. Je tam ale jeden háčik, ku ktorému sa dostaneme nižšie.

Znižovanie rozdielov medzi regiónmi

Najväčšie zvýšenie strednej dĺžky života sa očakáva v krajinách, kde je momentálne nižšia, čo prispeje k znižovaniu rozdielov medzi regiónmi. Tento trend je poháňaný najmä verejnými zdravotnými opatreniami, ktoré zlepšili prežitie pri kardiovaskulárnych ochoreniach, COVID-19 a rôznych prenosných, materských, novorodeneckých a nutričných chorôb.

Posun v zaťažení chorobami

Štúdia ukazuje, že v súčasnosti dochádza k významnému posunu v typoch chorôb, ktoré zaťažujú globálne zdravie. Tradične boli hlavnými príčinami úmrtí a zdravotných problémov prenosné choroby, ako sú napríklad infekcie, materské komplikácie pri pôrode, problémy novorodencov a nutričné (potravinové) nedostatky a podobne, k neprenosným chorobám, ako sú kardiovaskulárne choroby, rakoviny, diabetes a ďalšie (pozn.: tieto problémy trápia zdravotnícke systém už dnes vo vyspelých krajinách viac v porovnaní s prenosnými chorobami). Rizikové faktory spojené s týmito chorobami zahŕňajú obezitu, vysoký krvný tlak, neoptimálnu stravu a fajčenie. Tieto faktory sú čoraz viac prítomné v spoločnosti a majú veľký vplyv na globálne zdravie.

Viac rokov v zlom zdraví

Na druhej strane, treba povedať, že hoci budeme žiť viac rokov v dobrom zdravotnom stave, tak zároveň, vzhľadom na to, že sa budeme dožívať dlhšieho veku, tak budeme žiť o niečo dlhšie aj v zlom zdraví. Inými slovami, očakáva sa, že viac ľudí bude žiť dlhšie, ale s viac rokmi strávenými v zlom zdraví. Celková stredná dĺžka života by mala vzrásť z 73,6 rokov v roku 2022 na 78,1 rokov v roku 2050 (nárast o 4,5 roka). Zdravá stredná dĺžka života sa ale zvýši z 64,8 rokov v roku 2022 na (len) 67,4 rokov v roku 2050 (nárast o 2,6 roka).

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť