strasidelny klaun
Jednohubky, Veda a technika, Zaujímavé videá

Prečo sa tak bojíme klaunov? Takto vysvetľujú dôvody panického strachu z klaunov vedci

Niekoho pohľad na klauna poteší a rozveselí, no veľkú časť ľudí vydesí. Zaujímali ste sa niekedy o to, prečo je tomu tak? Strach z klaunov sa odborne volá Coulrophobia a ide o všeobecne uznávaný fenomén, píše portál theconversation.com upozorňujúc na túto problematiku.

Viacero štúdií došlo k záveru, že tento strach je prítomný ako medzi deťmi tak aj dospelými a zároveň i naprieč rôznymi kultúrami. Nejde teda len o problém, ktorý sa dotýka nás či Američanov, ale všetkých národov. No napriek tomu, že tento fenomén je všade prítomný, tak stále nie je dostatočne preskúmaný.

Vo vedeckej literatúre nájdeme najmä množstvo vysvetlení tejto fóbie, no len máloktorá sa venuje pôvodu strachu.

„Vydali sme sa teda zistiť, prečo sa ľudia boja klaunov, a pochopiť psychológiu, ktorá je za tým. Chceli sme tiež preskúmať, aký častý je strach z klaunov u dospelých, a pozrieť sa na závažnosť strachu u tých, ktorí ho nahlásili.“, hovoria výskumníci z University of South Wale.

5% ľudí má panický strach z klaunov

Aby sa vedci dostali k odpovedi, tak vytvorili psychometrický dotazník na posúdenie prevalencie a závažnosti coulrofóbie. Následne tento dotazník dali vyplniť ľuďom z rôznych kútov sveta, ktorí boli vo veku medzi 18 až 77 rokmi.

Z dotazníkov vyplynulo, že 54,5% respondentov sa klaunov do určitej miery bojí, pričom 5% respondentov uviedlo, že z nich má panický strach. Výskumníci hovoria, že je zaujímavé, že toto percento, ktoré uvádza extrémny strach z klaunov, je o niečo vyššie ako percento zaznamenané pri mnohých iných fóbiách, ako je napríklad strach zo zvierat (3,8 %), krvi/injekcie/zranenia (3,0 %), výšok (2,8 %), uzavretých priestorov (2,2 %) či lietanie (1,3 %) a podobne.

Zaujímavým zistením bolo i to, že väčší strach z klaunov mali ženy než muži. Vedci ale nedošli na dôvod, prečo je to tak. No ak by sme sa pozreli na výsledky štúdií, ktoré merali napríklad strach z hadov alebo pavúkov, tak výsledky sú podobné. Vedci ďalej zistili, že strach pociťujú najmä mladší ľudia. S pribúdajúcimi rokmi miera strachu klesá, hovoria výskumníci.

Kde pramení strach z klaunov?

Vedci následne zisťovali aj pôvod strachu z klaunov. Za týmto účelom vytvorili ďalšiu sériu dotazníkov, ktoré rozdali ľuďom, ktorí uviedli, že sa boja klaunov. Vedci zistili, že strach ľudí je spôsobený hlavne klaunským mejkapom, vďaka ktorému vyzerajú úplne ľudský, no zároveň i strašidelne. Tento faktor je pritom najviac vypuklým, hovoria výskumníci. Vysvetľujú to tým, že nevidíme ich „pravé“ tváre, a preto nemôžeme pochopiť ich emocionálny zámer. Podobná reakcia je niekedy pozorovaná aj u bábik alebo figurín, hovoria výskumníci.

„Neschopnosť rozpoznať, čo si klaun myslí alebo čo by mohol urobiť potom, robí niektorých z nás nervóznými, keď sme okolo nich.“

Respondenti ďalej uviedli, že k strachu pridávajú aj prehnané črty tváre klaunov, ktoré vyjadrujú často pocit ohrozenia.

„Prehnané črty tváre klaunov vyjadrujú priamy pocit ohrozenia. Klaunský make-up skrýva emocionálne signály a vytvára neistotu.“

Výskumníci ďalej odhalili, že farba klaunského make-upu mnohým pripomína smrť, infekciu alebo zranenie, pri ktorom krvácame. Rovnako nás ale straší aj nepredvídateľné správanie klaunov. Jedným z posledných dôvodov, ktorý v nás vyvoláva odpor a strach ku klaunov, je osobná negatívna skúsenosť. No zaujímavosťou je, že táto odpoveď bola respondentmi zvolená najmenejkráť. To naznačuje, že samotná životná skúsenosť nie je dostatočným vysvetlením, prečo sa ich ľudia boja.

Vedci ďalej dopĺňajú, že k strachu prispieva aj negatívne zobrazenia klaunov napríklad vo filmoch. Je to ale pochopiteľné, pretože niektorí z najvýznamnejších klaunov v knihách a filmoch sú navrhnutí tak, aby boli strašidelní – ako napríklad Pennywise, strašidelný klaun z románu It od Stephena Kinga z roku 1986.

Nižšie si môžete pozrieť dôvody strachu respondentov usporiadané podľa poradia od najzávažnejších po najmenej.

  1. Strašidelný alebo znepokojujúci pocit spôsobený make-upom klaunov.
  2. Prehnané črty tváre klaunov.
  3. Klaunský make-up skrýva emocionálne signály.
  4. Farba klaunského make-upu nám pripomína smrť, infekciu alebo zranenie krvi a vyvoláva znechutenie.
  5. Znepokojuje nás nepredvídateľné správanie klaunov.
  6. Strach z klaunov sme získali od rodinných príslušníkov.
  7. Negatívne zobrazenia klaunov v populárnej kultúre.
  8. Desivý zážitok s klaunom.
Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.