Možno aj ty máš vo svojom okolí človeka, ktorý miluje horory. Veľká časť ľudí tento žáner filmov nemá rado a o tých, ktorí ho milujú, si myslia, že sú psychopati. Je tomu ale skutočne tak?
Táto myšlienka sa zakladá na stereotypoch, že človek, ktorý miluje filmy ako napríklad Texasky masaker motorovou pílou a podobne, nemôže byť celkom normálny. Koho by predsa len bavilo sledovať nejakého psychopata, ktorý rozrezáva ľudí motorovou pílou, však že? Pre mnohých sú hororové filmy natoľko odpudivé, že im dvíhajú pri nich žalúdok.
Sú milovníci hororov narušení?
Kritici tvrdia, že tento typ zábavy môže byť obľúbený u jedincov, ktorí prejavujú nižšiu úroveň empatie alebo zvýšenú hladinu senzáciachtivosti. Jeden z takýchto názorov bol napríklad predložený pri filme Saw, ktorého fanúšikovia boli označení za zvrhlých bláznov. Avšak tieto tvrdenia neboli podložené vedeckými dôkazmi, hoci niektoré výskumy ukázali určitú súvislosť medzi nižšou mierou empatie a obľubou hororov, píše web psychologytoday.com.
Výskumy ale ukazujú, že záľuba v hororových filmoch nemusí nevyhnutne znamenať, že je človek emocionálne necitlivý alebo agresívny. Skôr naopak. Mnohí fanúšikovia hororov sú schopní lepšie zvládať strach a stres, čo ich robí emocionálne odolnejšími.
Sú hororoví fanúšikovia skutočne skazenejší a nemorálnejší?
Niektoré výskumy naznačujú, že ľudia, ktorí obľubujú horory, môžu mať tendenciu k hľadaniu senzácií, čo znamená, že vyhľadávajú silné emocionálne zážitky a dobrodružstvo, dopĺňa web newrepublic.com. To ale neznáme, že sú psychopati. Mnoho fanúšikov hororov má dokonca vyššiu úroveň kognitívnej empatie, čo znamená, že dokážu lepšie chápať pocity iných.
Pre niekoho je strach emócia, ktorú nechce zažiť a snaží sa jej vyhýbať. Niekto ho ale naopak vyhľadáva. Jedným z hlavných dôvodov preto, prečo ľudia radi sledujú horory, je to, že poskytujú bezpečný priestor na prežívanie strachu, približuje web psychologytoday.com. Tento fenomén sa nazýva senzáciachtivosť.
„Jedným z najrozšírenejších mýtov o fanúšikoch hororov je, že títo ľudia majú psychopatické sklony alebo sú emocionálne narušení.“
Psychológovia preukázali, že sledovanie hororových filmov vyvoláva v človeku fyziologické zmeny v súlade s reakciou „bojuj alebo uteč“. Túto emóciu ale môžu prežiť v pohodlí kresla obývačky.
„Sledovanie hororov im umožňuje zažiť vzrušenie a adrenalín bez skutočného nebezpečenstva.“
Zaujímavosťou je, že napríklad počas pandémie COVID-19 bolo zistené, že fanúšikovia hororových filmov boli odolnejší voči psychologickým stresom, ktorým sme čelili na dennom poriadku. Rovnaká štúdia tiež odhalila, že milovníci filmoch o mimozemskej invázii, apokalyptických scenárov či zombie filmy, vykazovali väčšiu pripravenosť.
„Horor ako učiteľ“
Z evolučného hľadiska sa ukazuje, že prežívanie strachu prostredníctvom hororov môže mať určitú adaptívnu hodnotu. Keď sledujeme strašidelné filmy, simulujeme situácie, ktoré nám môžu pomôcť naučiť sa regulovať naše vlastné reakcie na nebezpečenstvo. To môže dokonca zlepšiť našu schopnosť zvládať skutočný stres. To bol mimochodom aj jeden zo záverov štúdie, ktorá odhalila, že ľudia, čo mali tento typ žánru filmov radi, lepšie zvládali pandémiu COVID-19-
„Tento mechanizmus je evolučne zakorenený, pretože našim predkom pomáhal prežiť stretnutia s predátormi alebo inými hrozbami. Sledovanie hororov teda funguje ako simulácia stresovej situácie, kde sa divák môže naučiť zvládať strach a svoje reakcie na nebezpečenstvo“
Ďalším zaujímavým aspektom je aj to, že horory poskytujú priestor na preskúmanie temných stránok ľudskej povahy. Ide ale o psychopatiu, keď chceme poznať túto stránku ľudskej povahy? Fanúšikovia hororov často tvrdia, že ich fascinujú psychologické aspekty zla, strachu a prežitia. Tento záujem však nie je znakom narušenia, ale skôr prirodzeného záujmu o to, ako funguje ľudská psychika v extrémnych podmienkach.
Ak teda miluješ horory, nemusíš mať obavy, nie si psychopat. Paradoxne, to že máš rád tento žáner filmov, prináša viacero benefitov.