Domácnosť, Fakty, Ľudské telo

Prečo sušenie oblečenia vo vnútri bytu či domu nie je dobrý nápad? Toto si asi nevedel

S príchodom zimných mesiacov nie je možné sušiť svoje vypraté oblečenie vonku, a tak využívame rôzne iné metódy, aby naša bielizeň uschla, čo najskôr. Tí ktorí majú sušičku, majú o problém menej, no ak ju nemáš, musíš nájsť iné riešenie.

Niekto využíva vnútorné sušiaky na oblečenie, iní zase rozvešia oblečenie po radiátoroch alebo na rôzne voľné miesta. Rozmýšľal si niekedy nad tým, že aj taká banalita ako sušenie oblečenia môže mať vplyv na tvoje zdravie?

spodná bielizeň sušenie
Zdroj: Vedelisteze.sk

Vnútorné sušenie oblečenia ovplyvňuje naše zdravie?

Okrem toho, že nám veľké sušiaky na oblečenie zaberajú v domácnosti množstvo miesta, majú aj iný negatívny vplyv. Ak miestnosť, v ktorej oblečenie sušíš, nie je dostatočne vetraná, vlhkosť z oblečenia sa zadržiava vo vzduchu. Vlhký vzduch v spojení s príjemnou, teplou, izbovou teplotou, ktorú v domácnostiach máme, vytvárajú skvelé prostredie pre vznik plesní.

Vznik plesní môžeme pozorovať, ak sa nám na stenách vytvoria zelené či čierne fľaky. Tieto fľaky často vytvárajú nepríjemný, zatuchnutý zápach. Aj keď by plesne v tvojej domácnosti nevytvárali zápach nemal by si ich ignorovať. Dlhodobé vystavenie plesniam môže vážne ovplyvniť tvoj zdravotný stav. 

Čo sú plesne?

Pleseň je široký pojem pre skupinu húb, ktoré produkujú drobné častice nazývané spóry. Aj keď poznáme aj plesne, ktoré môžeme konzumovať, napríklad v antibiotikách či na syre, tie v domácnosti nám môžu poriadne potrápiť život.

Huby produkujú spóry, keď majú vhodné podmienky pre rast. týmito podmienkami sú práve vlhkosť a teplo. To je dôvod, prečo sa plesne často objavujú v našich kúpeľniach, alebo na severných stenách domov.

Existuje mnoho rôznych druhov plesní, ktoré nám spôsobujú problémy vo vlhkom prostredí, no najčastejšie sú penicillium a aspergillus. Portál theconversation.com uvádza, že je dokázané, že každodenne vdychujeme malé množstvo spór týchto húb.

Reakcia imunitného systému na plesne

Našťastie náš imunitný systém má skvelé reflexy na rozpoznávanie a zabíjanie škodlivých látok, ako sú aj spóry húb. Imunitné bunky nazývané makrofágy, ktoré sa nachádzajú vo vzduchových priestoroch pľúc, zničia všetky škodliviny, ktoré vdýchneme, vrátane spór. Vďaka nim sa znižuje počet plesňových pľúcnych infekcií u ľudí.

Avšak u ľudí, ktorý majú oslabený imunitný systém je väčšia pravdepodobnosť plesňových pľúcnych ochorení. Plesne ako aspergillus spôsobujú choroby ako je astma, cystická fibróza či chronická obštrukčná choroba pľúc, najmä u ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Ak máš astmu, tvoj imunitný systém bude nadmerne reagovať na škodlivé látky, ktoré spôsobujú zápal pľúc. Tento zápal sťažuje dýchanie znížením veľkosti dýchacích ciest. Podobne ochranné reakcie imunitného systému sa objavujú aj ako symptómy astmy a alergických reakcií.

V extrémnych prípadoch dokážu spóry zablokovať dýchacie cesty, čo vedie ku krvácaniu v pľúcach. V tomto prípade spóry vykričia a vytvoria pavučinu nazývanú mycélium, ktorá vytvára lepkavé hrudky v dýchacích cestách a poškodzuje jemné tkanivá pľúc.

Rastúca odolnosť

Aspergilové infekcie sa liečia antifungálnymi liekmi nazývanými azoly, ktoré zabraňujú správnej tvorbe buniek húb. Avšak u Aspergillusu sa uvádza, že miera rezistencie na tieto lieky rastie. 

Rezistencia na tieto lieky na môže objaviť u pacientov, ktorí tieto lieky užívajú dlhodobo, alebo je plesňové ochorenie veľmi rozvinuté. To poukazuje na to, že aj keď je tvoj imunitný systém v dobrej kondícii vystavenie veľkému množstvu spór húb, ti dokáže spôsobiť veľké zdravotné problémy.

Preto je dôležité, aby sa v tvojom dome nešírili plesne. Ak ti tvoja finančná situácia nedovoľuje si zaobstarať sušičku či odvlhčovače vzduchu, dbaj na pravidelné vetranie. 

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.