obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Prelom vo forenznej antropológii?! Ľudia môžu byť indentifikovaní vďaka vlasom!

Je to hrozná správa najmä pre zločincov. Vedci prišli v novej štúdii na úžasnú vec! Vypracovali postup, podľa ktorého sa dá človek identifikovať len na základe proteínov z jediného pramienku vlasov.

Pri zisťovaní totožnosti je problém s rýchlou degradáciou DNA, ktorá závisí od viacerých faktorov životného prostredia, vrátane teploty, vlhkosti a pH. Je to tiež ovplyvnené aktivitou baktérií a ďalších mikroorganizmov. Vlasy však môžu prežiť dlhé obdobie– niekedy aj celé storočia. Po kostiach a zuboch sú práve vlasy jednými z najviac odolných štruktúr ľudského tela. Jediný vlas je spojený s tristo rôznymi proteínmi.

Je dôležité si uvedomiť , že proteíny sú kódované práve DNA. To znamená, že určitá úroveň genetickej variability, ktorá je v DNA prechádza aj do proteínov. Autori štúdie sa zamerali na vzorky vlasov získaných zo štyroch rôznych skupín ľudí. Boli odobrané z americko- európskej, americkej, africkej skupiny a štvrtá patrila britským archeologickým vykopávkam, ktoré sa datujú do roku 1750 a 1853.

image-20160907-25240-wqc7o3img: iflscience.com

Výskumníkom sa podarilo zachytiť okolo sto proteínových markerov, ktoré môžu pomôcť identifikovať osobu len s použitím jediného vlasu. Najbežnejšie boli konštrukčné zlúčeniny, akými je keratín a príbuzné proteíny. Presnosť metódy je taká, že je možné spoľahlivo identifikovať jedinca medzi 12 500 ľuďmi v európskej populácii. Presnosť však môže byť výrazne lepšia tým, že sa analyzuje stále viac a viac peptidov a objavujú sa ďalšie proteínové markery.

Táto metóda umožňuje nielen identifikáciu, ale tiež môže odhaliť, aká stará je vzorka a to, z akého regiónu pochádza, takže môžeme rozlišovať medzi bežnými a starovekými vzorkami. Toto je posledná v rade štúdií, ktoré dokazujú, ako užitočné môžu byť vlasy vo forenzných vyšetrovaniach. Štúdie tiež ukazujú, že toxikologické analýzy vlasov môžu poskytnúť užitočné informácie o okolnostiach smrti.

img: .iflscience.com

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.