modre oci
vedelisteze.sk via www.ngs.ru
Nezaradené

Toto je niekoľko najzvláštnejších monumentov sveta. Sú neobyčajné svojou veľkosťou

Ruské mesto Tomsk na Sibíri je domovom skutočne zaujímavej pamiatky – najmenšieho pamätníka sveta – sochy žaby sediacej na hladkej skale, ktorá je však vysoká iba 44 mm.

Kurióznu atrakciu, pod názvom Žaba-cestovateľ, „nainštalovali“ v roku 2013 blízko hotelového vchodu. Tvorca pamätníka Oleg Kislitsky mal záujem vytvoriť spomienku venovanú všetkým cestovateľom a rozhodol sa pre žabu, ktorá bola podľa ruskej legendy tým správnym znázornením jeho nápadu.

“The monument to the Frog-Traveler”

Foto: via travel-tomsk.ru

Ešte predtým, ako bola odhalená malá žabia cestovateľka, pocta najmenšieho pamätníka sveta patrila inému ruskému mestu – Sankt Peterburgu. Práve tu sa nachádza 11 cm vysoká bronzová socha vtáčika posadeného na rímse nábrežia rieky Fontanka. Maličký vtáčik je však kvôli iným monumentom mesta často nepovšimnutý. Podľa miestnych tradícií obyvatelia mesta veria, že vtáčik prinesie šťastie práve tomu, kto hodí mincu, ktorá mu nespadne do vody, ale pristane práve pri ňom na rímse.

“Chizhik-Pyzhik“

Foto: via interesniy-spb.livejournal com

Foto: via tisisbossi/Flickr

Čo sa týka najmenšej sochy mimo Ruska, stal sa ňou práve 15 cm vysoký Järnpojke – Železný chlapec, ktorý sa nachádza na nádvorí kostola vo švédskom Štokholme. Socha malého chlapca objímajúceho si kolená bola vytvorená švédskym umelcom Lissom Erikssonom v roku 1967 a pomenoval ho malým chlapcom, ktorý sa pozerá na Mesiac. Turisti sú z neho nadšení a často ho obdarúvajú rôznymi vtipnými darčekmi – čiapkou, šálom, mincami alebo ovocím.

“Järnpojke – the Iron Boy“

Foto: via Joakim Karlsson/Flickr

Foto: via rchappo2002/Flickr

Nasledujúcim maličkým pamätníkom, najmenším v Londýne, sú dve myši bojujúce o kus syra, nachádzajúce sa na rohu budovy Philpot Lane. Pamätník sa datuje do roku 1862. Za jeho vybudovaním stojí tragická udalosť – keď sa dvaja robotníci pohádali kvôli krádeži obeda, hádka viedla k bitke na vrchole lešenia a vyústila v tragický pád jedného z nich.

“Two mice fighting over a piece of cheese“

Foto: via Matt Brown/Flickr

zdroj: amusingplanet.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť