Nezaradené

Profesor možno objasní 39 ročnú záhadu legendárneho Wow! signálu

Americký profesor prišiel s vysvetlením legendárneho Wow! signálu z vesmíru.

Záhadu, ktorá trvá už 39 rokov, sa pokúsil rozlúštiť americký profesor. Za tajomný vesmírny signál zachytený v roku 1977, vraj môžu kométy. 

Kométy majú veľmi zlú povesť, a ak sa v minulosti hľadal „vinník“ nejakej katastrofy, kométy boli vždy „prvé na rane“. Mor v Európe? Môžu za to kométy. Masové vymieranie? Kométy! Záhadné vyhasnutie hviezdy zo súhvezdia Labute? Na vine sú samozrejme kométy. Americký profesor teraz tvrdí, že by kométy mohli mať „na svedomí“ aj najslávnejší (a doteraz nevysvetlený) signál z vesmíru…

Dr Ehman bol natoľko uchvátený podobou zachyteného signálu, že do záznamu vpísal komentár Wow!

Dr Ehman bol natoľko uchvátený podobou zachyteného signálu, že do záznamu vpísal komentár Wow!

 

Signál Wow!

Signál Wow! je vlastne záznamom signálu na frekvencii najrozšírenejšieho prvku vo vesmíre – vodíka. Ehman veril, že frekvencia 1 420 MHz by mohla byť mimozemskými civilizáciami využitá ako „lingua franca“ medzihviezdnej komunikácie. Pomocou jednoduchého kľúča prevádzal zachytený signál (respektíve zmeny v jeho intenzite) na text – signál v rozmedzí 10,0 až 10,999 znamenal písmeno „A“, 11,0 až 11,999 písmeno „B“, atď. Kľúč pamätal aj na číslice a medzery.

15. augusta 1977 sa Ehmanovi podarilo zachytiť signál, ktorý po prevedení do pozemštiny znel: 6EQUJ5. Zdrojom signálu mala byť oblasť v súhvezdí Strelca, blízko dvojhviezdy piatej magnitúdy Chi-1 Sagittario, vzdialenej približne 220 svetelných rokov od Zeme.

 

Signál vzbudil veľký záujem a o jeho pôvode vzniklo okolo stovky vedeckých štúdií, nikdy v budúcnosti sa ho ale už nepodarilo zachytiť znova. V rokoch 1987 a 1989 sa o to snažil s oveľa výkonnejšou technikou Robert Grey a rovnako dopadol aj v rokoch 1995 a 1996 pri použití obrovskej sústavy rádioteleskopov v Novom Mexiku. Signál Wow! už nikdy nezaznel.

Najnovší výzkum

S odvážnym tvrdením teraz prišiel profesor Antonio Paris z floridskej univerzity. Paris, ktorý v minulosti pracoval pre americké ministerstvo obrany, tvrdí, že zdrojom tajomného Signálu Wow! mohla byť dvojica komét. Konkrétne ide o kométy 266P / Christensen a 335P / Gibbs. Práve tieto dve vlasatice sa podľa neho vyskytovali vo vymedzenej oblasti 15. augusta 1977.

Hoci väčšina odborníkov nie je novej teórii príliš naklonená, Paris hodlá svoje tvrdenia doložiť. Bude k tomu mať príležitosť už onedlho – kométa 266P / Christensen sa má v rovnakej oblasti ako pred 39 rokmi objaviť 25. januára 2017 a 335P / Gibbs o rok neskôr – 7. januára 2018. Ak sa mu to podarí, tak znovu budú na vine nešťastné kométy…

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť