kava
Ľudské telo, Veda a technika

Radi si vychutnáte príliš horúcu kávu, čaj alebo iný nápoj? Nikdy to nerobte, toto vám hrozí a nejde o popálenie!

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí ráno začínajú so šálkou horúcej kávy, čaju alebo iného nápoja. Len pre zaujímavosť, ročne sa celosvetovo vypije viac ako 400 miliárd šálok kávy. Zdá sa vám to veľa? Tak si sadnite, lebo spadnete na zadok. Hoci káva je nesmierne populárnou, tak čaj je ďaleko pred ňou. Ročne sa vypije okolo 300 miliárd šálok čaju, čo robí z toho nápoja druhý najobľúbenejší nápoj po vode.

Nie je žiadnym tajomstvom, že káva má na človeka pozitívny vplyv, ak to teda s ňou nepreháňame. Nedávna štúdia napríklad ukázala, že okrem toho, že nás nakopne a dodá nám energiu, tak dokáže pomôcť v prevencii pred vznikom chorôb, ako sú Alzheimerove ochorenie či Parkinsonova choroba.

Pozor na veľmi horúce nápoje

Štúdia vedcov z roku 2016 prišla so závažným zistením. A to, že pitie príliš horúcich nápojov, môže prispieť k rozvoju závažnej choroby. Konkrétne môže zvýšiť riziko rakoviny pažeráka. Táto štúdia bola v minulosti spájaná vo viacerých médiách s pitím kávy a horúceho čaju, že spôsobuje rakovinu pažeráku. Bezpochyby k tomu dopomohol aj nešťastne zvolený názov práce „Carcinogenicity of drinking coffee, mate, and very hot beverages“. No nie je tomu celkom tak.

V tejto práci nejde tak ani o to, aký nápoj pijete, ale akej je teploty.

„Tieto výsledky naznačujú, že pitie veľmi horúcich nápojov je jednou z pravdepodobných príčin rakoviny pažeráka a že za to môže skôr teplota než samotné nápoje,“ hovorí v tlačovej správe Dr Christopher Wild, riaditeľ IARC.

Toto je hraničná teplota

Prejdime ale k tomu, na čo prišli výskumníci. Vedci zistili, že ak ste zvyknutý piť nápoje, ktorých teplota presahuje 65 °C, tak si môžete zavariť na závažný zdravotný problém. Ako sme už vyššie spomínali, tak zvyšujete tým riziko vzniku rakoviny pažeráka. Spúšťačom tohto závažného ochorenia je, že pri pití tekutín nad určitú teplotu, môže dôjsť k popáleniu pažeráka a poškodeniu buniek a podľa správy sa zdá, že práve toto obarenie spúšťa rakovinu.

K podobnému záveru prišla aj práca vedcov z roku 2019, ktorá sledovala viac ako 50-tisíc jednotlivcov počas mediánu 10 rokov.

„Počas sledovania bolo identifikovaných 317 nových prípadov rakoviny pažeráka. V porovnaní s pitím menej ako 700 ml čaju denne pri teplote nižšej ako 60 °C bolo pitie 700 ml denne alebo viac pri vyššej teplote (60 °C alebo vyššej) spojené s o 90 percent vyšším rizikom rakoviny pažeráka.“

Pozor na domáci kávovar, kávu nechajte chvíľku odstáť

Možno si teraz poviete, že vy často nepijete tak horúce nápoje, lebo si ich robíte doma zo stroja. Vedzte ale, že tomu tak nie je. Domáce kávovary bežne ohrievajú teplotu na 85 °C. Ak si pridávate do kávy mlieko, tak ani toto nie je záchrana. Pridaním mlieka alebo smotany môžete znížiť teplotu, ale len o 5 stupňov.

Čo z toho plynie? Ak si radi pochutíte na horúcej káve, čaju alebo inom nápoji, tak chvíľku počkajte, kým si ho vypijete.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.