Nezaradené

Rastlinná koža: nebudete veriť z čoho je vyrobená!

Kým malými krokmi smerujeme k etickejšiemu životu, začíname si všímať, že sme obklopení obrovským zoznamom problémov, ktorým musíme čeliť.

Väčšina z nás ani nezaznamenala ako často používame produkty vyrobené z kože. Zvieracia koža je ľahko rozpoznateľná v produktoch, ako sú lovecké a kožušinové kabáty, v skutočnosti sú však oveľa bežnejšie. Produkty ako automobily, nábytok, topánky, opasky, knihy, oblečenie, niektoré tapety, klobúky a peňaženky sú často vyrobené z pravej kože.

Vo svete, kde sa radšej výrobkom z plastu vyhýbame, je skvelé vedieť, že si dal niekto prácu a využil techniku recyklácie, aby vytvoril alternatívu k pravej koži.

ana1.jpg.156913

img: offgridquest.com

Piñatex je inovatívny produkt vyrobený spoločnosťou Ananas Anam. Pri výrobe nie je použitý žiadny priamy alebo vedľajší produkt živočíšneho priemyslu. Jedna z najdôležitejších častí celého tohto plánu je vytvoriť produkt, ktorý je 100% udržateľný. Narozdiel od ostatných umelých materiálov je tento materiál v prírode rozložiteľný, ako sa preukázalo pri vývoji a výskume.

Nová „koža“ bola vyrobená z udržateľnej vysoko funkčnej prírodnej textílie vytvorenej z odpadových rastlinných vlákien listov ananásovníka.

Trendstop-Pinatex-Sustainable-Leather-002

img: savse.com

Tento skvelý prístup podporí úplne novým spôsobom miestnych farmárov. Použitie bežného odpadu ananásových fariem nebude totiž v týchto krajinách vyžadovať žiadne ďalšie hnojenie, vodu, pôdu či pesticídy.

Využiť niečo, čo by bolo len tak vyhodené, a namiesto toho vytvoriť produkt, ktorým môžeme zastaviť zbytočné zabíjanie zvierat pre ich kožu po celom svete, je skvelou myšlienkou. Tento materiál môže byť ľahko použitý v domácnosti či aute ako čalúnenie alebo u módnych doplnkov.

pinatex3

img: psfk.com

Proces, pri ktorom sa listy ananásovníka zbavujú vlákien sa nazýva dekortikácia. Je možné ju vykonať priamo v oblasti pestovania, čo vytvára pracovné miesta a pomáha miestnym obyvateľom. Zvyšný rastlinný materiál môže byť použitý ako organické hnojivo.

„Našou víziou je vytvorenie textílií a textilných materiálov, ktoré v celom výrobnom cykle využívajú procesy, ktoré podporujú blahobyt planéty a ľudí. Našou inšpiráciou je prístup cradle to cradle, ktorý podporuje ekologické, inteligentné a inovatívne návrhy v rámci dnešného ekonomického prostredia.“

Carmen Hijos založila spoločnosť Ananas Anam Ltd., ktorá sa preslávila v Írsku predajom koženého tovaru medzi rokmi 1978 a 1993. Vďaka svojej znalosti odvetvia sa rozhodla nájsť nový prístup, ktorý by uspokojil svetovú potrebu bez použitia tradičnej kože.

pinatex-1

img: pinterest.com

V deväťdesiatych rokoch sa Hijos rozhodla stať sa poradkyňou na Filipínach, kde pracovala v návrhárskom centre s vývojom produktov. V tom čase sa zoznámila s tým, že vlákna listov ananásovníka môžu použiť mnohými inými spôsobmi ako doteraz.

Listy ananásovníka sú nielen silné, ale aj kvalitné, čo z nich robí výbornú alternatívu kože.

.src

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť