modre oci
Nezaradené

Rozdiely vo vysvedčeniach

Takmer všetky školy dnes dostávajú vysvedčenia, a pre deti z nich sa začínajú prázdniny. Nie všetky štáty však využívajú stupnicu, akú využívame my. 

Klasickú päťstupňovú klasifikačnú stupnicu, dnes už veľa štátov nevyužíva. Okrem Českej Republiky a Slovenska, ju využíva ešte napríklad Rakúsko. Na vysvedčenie vo Francúzsku a v Belgicku sa zvykne využívať až dvadsaťstupňová klasifikačná stupnica ! Väčšinou sa tu však využíva ,,klasická´´ desaťstupňová klasifikačná stupnica. Rovnako ako je tomu napríklad vo Fínsku, Brazílii, Taliansku, Holandsku, Rumunsku, Grécku či v Španielsku.

Bez názvu

 

Mnohý z vás ktorí ste mali ako cudzí jazyk ruštinu, si určite pamätá, ako si z vás učitelia robili srandu s obrátenou stupnicou. Okrem Ruska ju využívajú Estónsko, Chorvátsko, Maďarsko, Macedónsko, Portugalsko, Slovinsko, Srbsko a na odborných školách tiež Fínsko.

Bez názvu

 

 

Hovorili vám niekedy spolužiaci: ,,Ty si také hlúposti hovoril, že aj šestku kvôli tebe vymysleli´´? Ak áno možno neboli oboznámený so skutočnosťou, že kedysi napríklad Nemecko využívalo podobnú stupnicu ako dnes my, no pridaný bol šiesty stupeň.

Bez názvu2

 

Podobnú klasifikačnú stupnicu ako v Nemecku, len obrátenú, zas využívajú krajiny ako Poľsko, Bulharsko či Švajčiarsko.

Bez názvu

 

Ak ste niekedy videli americký seriál s vysvedčením, určite ste si všimli, že namiesto čísel sa tu nachádzajú písmená. Okrem USA využívajú tzv. písmenovú stupnicu tiež Veľká Británia, či Kanada. Okrem nižšie zobrazenej stupnice, sa tiež využívajú stupnice, kde najhoršou známkou je tiež E, F, G či dokonca U.

Bez názvu

 

Text: Jozef Kotrý

Zdroj: Facebook.com

Zdroj multimediálnych súborov: Vlastná výroba

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť