modre oci
Young Indian Story
Nezaradené

Slová sú pre neho všetkým. 40 ročný učiteľ v Indii kedysi stratil zrak, dnes otvára oči mnohým deťom

Bez výraznej pomoci učí desiatky žiakov. Slepý učiteľ v Indii nestráca svoju nádej v lepší svet.

Stratiť zrak nie je jednoduché. O to viac, ak sa to stane náhle a v podstate náhodou. Dnes 40 ročný Niranjan Kumar Jha oslepol ešte ako dieťa. Dodnes dôvod nie je jasný. Svoje nadšenie pre štúdium a odovzdávanie poznatkov nikdy nestratil. Dnes učí 50 študentov v dome svojho zosnulého brata v oblasti Gulabbagh.

Niranjan sa v rozhovore pre internetový portál The Logical Indian zdôveril so svojím životným príbehom. V čase keď oslepol, nemal k dispozícii žiadne texty v braillovom písme. Začal sa učiť len na základe počúvania. Ujal sa ho jeden z učiteľov, ktorý mu dôkladne vysvetľoval zákonitosti matematiky a fyziky.

Foto: Young Indian Story

Ako sa neskôr vypracoval na učiteľa?

Ešte na začiatku pôsobil v miestnej kláštornej škole, kde napokon učil syna jedného z priateľov samotného riaditeľa. Ten bol z neskorších výsledkov tak nadšený, že Kumarovi odporučil ďalších študentov. V súčasnosti je ich 50.

Foto: Young Indian Story

Učia sa v priestoroch domu jeho staršieho brata, ktoré sú pestré a podporujú aktivitu študentov. Od tých chudobnejších si peniaze nepýta.

Namiesto zvyčajnej školskej tabule používa len slová. Deťom rôzne veci pestro vysvetľuje tak, aby si ich dokázali živo predstaviť. O jeho entuziazme, ktorý našiel v učení, svedčia aj jeho odpovede. Kumar totiž aj napriek slepote, dokáže otvoriť oči mnohým deťom. „Všetci študenti tvrdo pracujú a ja dúfam, že budem učiť po zvyšok svojho života.“

zdroj: thelogicalindian.com

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť