pokazene zuby
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Ľudské telo

Staráte sa o svoje zuby správne? Spozornite, tu ste možno robili chyby

Asi každý človek chce mať žiarivý úsmev, čisté a zdravé zuby. Preto sú naše kúpeľne prepchaté bieliacimi pastami, ústnymi vodami či zubnými niťami. Ale pomáhajú nám tieto prostriedky k lepšiemu zdraviu zubov, alebo práve naopak? Odpovede na tieto otázky sa pokúsil zodpovedať jeden z najrenomovanejších zubárov.

Elektrické zubné kefky

Áno, môže to znieť nepravdepodobne, ale ak elektrické kefky nepoužívate správne, môžu vám byť nanič. Väčšina elektrických kefiek je účinná už pri jemnom dotyku štetín so zubami. Ak pritlačíte priveľmi, štetiny sa ohýbajú a čistenie nemá účinok. Vezmite svoju kefku k zubárovi a ten vám predvedie ako to robiť správne.

Zubné pasty na bielenie zubov

Takéto pasty zbrusujú vašu sklovinu a pri častom používaní môžu vaše zuby namiesto bielenia tmavnúť. Spôsobí to opotrebovanie skloviny až na zubovinu, ktorej prirodzená farba začne byť viditeľná cez zničenú sklovinu.

Predčasné opláchnutie zubov po umytí

Všetci si ústa po umytí zubov oplachujeme, no priskoré opláchnutie zubov po ich umytí vyplaví väčšinu fluoridu a to minimalizuje účinok zubnej pasty.

Príliš intenzívne čistenie zubov

Nesprávna technika čistenia zubov ich môže vážne poškodiť. Ak tlačíte kefkou na zuby príliš silno, zuby sa rýchlo obrúsia. Nikdy nezačínajte čistenie zubov na tom istom mieste. Ak napríklad začínate prednými zubami (tomuto miestu sa denne dostáva najviac pozornosti)  postupne sa človek čistením unudí a posledným zubom venuje najmenej pozornosti. Ak to budete vždy meniť, je isté, že každý zub dostane to, čo potrebuje.

Ústne vody

Ústne vody obsahujúce alkohol môžu škodiť viac ako si myslíte. Dlhodobé používanie je spájané s rakovinou ústnej dutiny. Štúdie preukázali, že používanie ústnej vody trikrát denne predstavuje zdravotné riziko.

Nesprávne používanie zubných nití

Opäť, rizikom je nesprávna technika. Používanie nití technikou “píly”, kedy rýchlymi pohybmi dopredu a dozadu čistíte medzizubné priestory, môže viesť k poškodeniu a ústupu ďasien. Niťou by ste sa mali pohybovať jemne hore-dole medzi vašimi zubami.

Umývanie zubov v nesprávny čas a veľmi často

Toto môže spôsobiť výrazne poškodenie. Nikdy si neumývajte zuby bezprostredne po zjedení citrusov alebo vypití vína. Sklovina je zmäknutá vďaka kyselinám a následne umývanie by viedlo k jej opotrebovaniu. Počkajte pol hodiny, kým sa kyseliny neutralizujú alebo použite fluoridovú ústnu vodu na ich neutralizovanie. Potom môžete zuby vyčistiť.

Holistické (alternatívne) zubné pasty

Stávajú sa čoraz populárnejšími, no niektorí ľudia po ich používaní uvádzajú objavovanie sa kazov a problémy s ďasnami. Holistické zubné pasty bez fluoridu môžu pomáhať pri chorobách ďasien, no určite nie pri zubných kazoch. Keďže bolo dokázané, že práve fluorid pôsobí ako prevencia proti tvorbe kazov.

Tvrdé kefky

Tvrdé kefky spôsobujú nadmerné zbrusovanie skloviny a ústup ďasien.

45-sekundové čistenie zubov

Prieskumy ukazujú, že až 43% ľudí si umýva zuby iba 45 sekúnd. Tento čas nie je dostatočne dlhý nato, aby zabezpečil potrebné vyčistenie. Zuby by ste si mali umývať aspoň dve minúty.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.