pexels.com/vedelisteze.sk
Nezaradené

Ste skôr ranné vtáča alebo nočná sova? Toto sú silné a slabé stránky podľa druhu vášho dňa

Pokoj a spánok by sme si mali užívať rovnako ako zábavu a voľný čas. Dostatok kvalitného spánku je najlepším spôsobom, ako sa ubezpečiť, že naše telo a mozog budú správne fungovať a my budeme v psychickej i emocionálnej pohode.

Patríte medzi usmievavé ranné vtáčatá alebo ste práve nočnou sovou?

Foto: the-odyssey-online.com

Ranné vtáča vie využiť ráno vo svoj prospech a vie tak správne začať skvelý deň. Výskumy dokazujú, že sú šťastnejší než nočné sovy. Cítia sa aktívnejšie, pokojnejšie, pozitívnejšie a svoju prácu odvádzajú svedomitejšie. Práve prvé hodiny dňa sú pre každého človeka najdôležitejšími, sú kľúčovým faktorom pri znižovaní stresu. A keďže nočné sovy majú večer problém zaspať, tým pádom majú ráno väčší problém prebudiť sa. Čo to pre nich znamená? Keďže spia málo, sú počas dňa viac v strese. Nočné sovy sú tak náchylnejšie k stavom depresie, tiež majú tendenciu k nezdravým návykom – fajčenie či pitie. Ale samozrejme sú dokázané aj pozitíva – sú inteligentnejší a viac kreatívni ako ranné vtáčatá.

Foto: the-odyssey-online.com

V súčasnej modernej kultúre ľudia musia pracovať dlhšie a tvrdšie, obetovať kvôli pracovným výzvam i svoje pohodlie. Ľudský organizmus sa tak naučil spávať menej. Ako si teda zlepšiť svoj spánok? Názory odborníkov sú rôzne, medzi tie najúčinnejšie zaraďujú zbaviť sa elektroniky v spálni, stlmiť svetlá a pokiaľ je to možné, stlmiť i zvuk. Takisto by ste si mali zvyknúť chodiť spávať v rovnaký čas každý deň, účinná je tiež krátka teplá sprcha či nápoje ako harmančekový čaj, mlieko či čerešňová šťava.

Foto: pexels.com

Obaja – ranné vtáčatá i nočné sovy – majú svoje silné a slabé stránky. To však neznamená, že jeden je lepší ako ten druhý, iba sa mierne líšia. Aké sú ich rozdiely? Niektoré sú v skutku prekvapivé.

Foto: hrkatha.com/vedelisteze.sk

Ranné vtáčatá sú neústupní perfekcionisti – nočné sovy karieristi

Foto: pexels.com

Ranné vtáčatá vstávajú s úsmevom – nočné sovy so zamračenou tvárou

Foto: pexels.com

Ranné vtáčatá sú viac aktívni – nočné sovy sú viac bystrejší

Foto: pexels.com

Ranné vtáčatá pijú viac čaju – nočné sovy pijú viac alkoholu

Foto: pexels.com

Ranné vtáčatá sú tvorivejšie v nočných hodinách – nočné sovy sú tvorivejšie v ranných hodinách (vtedy u obidvoch typov dochádza k výbuchom tvorivosti, typickými pre obdobie psychickej únavy)

Foto: pexels.com

Starší ľudia sú ranné vtáčatá – mladá generácia naopak nočnými sovami

Foto: pexels.com

Ranné vtáčatá milujú raňajky – nočné sovy milujú večeru

Foto: pexels.com

zdroj: lifehack.org

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť