pixabay.com
Nezaradené

Viete prečo vlastne v Írsku nie sú žiadne hady?

Niektoré hady sú smrteľne nebezpečné, iné až takú hrozbu nepredstavujú. Ako je možné, že v niektorých krajinách ich je neúrekom ale inde nie sú žiadne?

To, že sa na tomto ostrove nevyskytujú hady, bolo doposiaľ vysvetľované legendou. Stará legenda o sv. Patrikovi – patrónovi Írska – hovorí, že použil svoju moc a poslal všetkých hadov v Írsku do mora. Je to vskutku fascinujúce, ale neexistuje žiadny dôkaz, že sa tak naozaj stalo.

Foto: caravanclub.co.uk

Prečo teda nežijú hady v Írsku? Čiastočne z toho istého dôvodu, že hady nikdy neboli na Havaji, Islande, Novom Zélande či Grónsku – je to predsa ostrov!

Foto: wikimedia-commons/vedelisteze.sk

Obyvatelia Zeleného ostrova môžu byť vďační geologickému vývinu krajiny. V dávnej minulosti bolo Írsko súčasťou veľkej litosferickej dosky. Bolo to v časoch doby ľadovej a zemský povrch bol pre plazy príliš chladný. Keď sa však začali ľadovce topiť, z krajiny sa stal izolovaný ostrov. Hady sa tak na pevninu v minulosti nedostali. A keďže územie krajiny je obklopené morskou hladinou zo všetkých strán dodnes, plazy majú na pevninu stále znemožnený prístup.

Faktom je, že hady v Írsku predsa len môžu byť! Chované v teráriách v írskych domácnostiach.

zdroj: mentalfloss.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť