alkohol pitie vina
Jednohubky, Ľudské telo

Sú opití ľudia viac úprimní?

Existuje staré latinské príslovie „In vino veritas“, ktoré znamená „Vo víne je pravda“. Možno sa ti už stalo, že ste boli s kamarátom na pive a on sa ti zdôveril s niečím, čo by ti za normálnych okolností nepovedal. Toto príslovie naznačuje, že človek je po vypití alkoholu úprimnejší. Myslíš si, že je to pravda? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu nižšie.

Je alkoholom sérom pravdivosti? Podľa odborníkov sa pravda nachádza niekde uprostred. Alkohol skutočne môže ľuďom pomôcť hovoriť to, čo majú na srdci, ale nemusí to vždy znamenať, že hovoria pravdu, píše web livescience.com.

Je úplne bežné, ak si človek vypije niekoľko pohárikov a potom nemá ostych vyjadriť svoje názory či emócie a to bez ohľadu na spoločenské normy. Je to spôsobené tým, že alkohol znižuje inhibície, čo znamená, že ľudia majú tendenciu byť otvorenejší a menej opatrní vo svojich výrokoch.

Tento efekt, ktorý má alkohol na našu myseľ, nemusí ale automaticky viesť ku pravdivým odpovediam, ale aj k skvelým a kvetnatým „rozprávkam“, ktoré by človek za normálnych okolností nepovedal.

Alkohol v skutočnosti pôsobí na mozog tak, že potláča aktivitu v prefrontálnej kôre, časti mozgu zodpovednej za kontrolu správania a impulzov. Tým pádom sa ľudia pod vplyvom alkoholu môžu cítiť menej viazaní na pravidlá a etiketu, čo môže viesť k výpovediam, ktoré by za iných okolností zvažovali viac. To ale nie je jediný efekt, ktorý alkohol na nás má. Možno si už zažil, ako ten najviac ustráchaný priateľ, keď sa opil, tak nabral odvahu. Vedz, že to nebola náhoda. Prípadne, že sa z hanblivého chlapca stal Casanova, zvodca žien. Alkohol totiž okrem iného tlmí aj amygdalu, ktorá je zodpovedná za pocity strachu a úzkosti.

„Alkohol zvyšuje pravdepodobnosť, že povieme čokoľvek, čo máme na mysli,“

Je alkohol sérum pravdy?

Nie, alkohol nie je sérom pravdy. Napriek tomu, že človek môže byť pod vplyvom alkoholu otvorenejší, jeho výpovede nie sú vždy presné alebo pravdivé. Alkohol môže tiež ovplyvniť kognitívne funkcie, ako je hodnotenie situácií a rozhodovanie. To znamená, že aj keď človek hovorí, čo cíti, tieto pocity môžu byť prehnané alebo nesprávne interpretované kvôli zníženej schopnosti spracovávať informácie.

Okrem toho, alkohol môže viesť k tomu, že síce ľudia hovoria pravdu, ale zároveň môže vyvolať „primitívne“ a nepriateľské reakcie, ktoré by inak nepovedali.

Alkohol vo všeobecnosti nie je sérom pravdy, ale môže uvoľniť zábrany a umožniť ľuďom, aby boli viac otvorení, samozrejme, aj viac pravdivejší, no to neplatí vždy. Alkohol vo všeobecnosti môže zosilniť emócie a pocity, ale tiež znížiť schopnosť správneho rozhodovania a hodnotenia, čo vedie k zmiešaným výsledkom v oblasti úprimnosti. Keď sa ti preto tvoj kamarát pri desiatom pive prizná, že je Dexterom, tak to nemusí byť pravda, možno sa mu to len pomiešalo v hlave so seriálom, ktorý práve sleduje.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.