Nezaradené

Na svet prišlo jedinečné bábätko, má totižto troch rodičov

Nevšedná udalosť sa stala 6. apríla tohto roku. Vedec John Zhang dopomohol jordánskemu páru k tomu, aby sa im narodilo netradičné dieťa. Novorodenec má po genetickej stránke troch rodičov.

Matka dieťaťa bola nositeľkou genetickej mutácie smrteľnej choroby zvanej Leighov syndróm. Choroba bráni nervovému systému, aby sa poriadne vyvinul. Aj keď u matky sa choroba neprejavila, jej dve predošlé deti kvôli následkom Leighovho syndrómu umreli.

Zhang použil metódu, pri ktorej odobral jadro vajíčka matky a vložil ho do vajíčka darkyne, z ktorého tiež odobral jadro. Nové vajíčko tak obsahovalo matkino nukleové DNA a zdravé mitochondriálne DNA darkyne. Potom ho oplodnili otcovými spermiami a vložili do matkinej maternice, kde sa mohlo vyvíjať. Procedúra prebehla v Mexiku, kde miestne zákony Zhangovu metódu nezakazujú.

Aj keď je táto metóda z etického hľadiska kontroverzná, Zhang pre New Scientist povedal, že maximálne verí tomu, čo robí. „Zachrániť život je etické,“ skonštatoval.

Analýzy bábätka preukázali, že jeho DNA nesie len 1 percento mutácie Leighovho syndrómu. Doktori veria, že je to málo na to, aby sa prejavili nejaké symptómy. Ich vieru však potvrdí len čas.

Dôležitým faktom v tomto prípade je aj to, že sa narodil chlapec a neprenesie tak chorobu na svoje potomstvo. Tá sa totiž prenáša len z matkinej línie. Leighov syndróm tak z rodiny úplne zmizol.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť