zadrziavanie prdov
Zaujímavosti, Zvieratá

„Tati, a prdí taky hadi?.“ Ak vás trápi rovnaká otázka, ako chlapca z filmu S tebou mě baví svět, čítajte ďalej

Zistenie vás zrejme prekvapí. Hady sú pre väčšinu ľudí odpudzujúce tvory a málokto sa zaujíma o ich osobnosť či schopnosti. Mnoho chovateľov hadov je však prekvapených, keď o svojom domácom miláčikovi zistia nové veci, ktoré predtým nevedeli.

Jedným z podivných správaní, ktoré pravdepodobne nikdy neočakávame od hada, je prdenie. Robia to len zriedka a len za zvláštnych okolností. Prdenie je u hadov normálne, ale môže to však byť aj dôsledok zdravotného problému, vysvetľuje portál a-z-animals.com.

Prdenie je vo všeobecnosti spôsob, akým telo uvoľňuje prebytočný plyn zachytený v tráviacich kanáloch. U ľudí za zhoršujúci stav môže strava. Väčšina plynov, ktoré opúšťajú ľudské telo, je spôsobená našou spotrebou rastlinného materiálu. Baktérie zachytené v našom čreve rozkladajú rastliny v našej strave a uvoľňujú plyny ako vedľajší efekt. Inými slovami, tvoria sa prdy.

Ľudia a hady majú však rozličnú stravu. Hady sú mäsožravce, čo znamená, že ich strava neobsahuje rastlinnú hmotu ako u ľudí a neexistujú žiadne črevné baktérie, ktoré by pôsobili na jedlo, ktoré jedia. V dôsledku toho ich črevá zvyčajne neprodukujú plyny tak, ako u je to u ľudí.

Keď hady prdia, obvykle to nevydáva žiadny hluk a ich plyny ani nesmrdia. K vylučovaniu plynov používajú kloaku, teda orgán, ktorý slúži na vylučovanie odpadu a rozmnožovanie.

Hady sú rafinované tvory. Na čo všetko vedia svoje prdenie využiť?

Okrem normálneho vylučovania plynu môžu hady zo špecifických dôvodov úmyselne prdieť. Využitie vylúčenia tohto plynu môže mať skutočne unikátne využitie. Niektoré druhy hadov sa dokážu oháňať svojím prdom, aby sa chránili pred predátormi. Toto sa nazýva aj obranné prdenie. Keď sa had cíti ohrozený, zvyčajne syčí a cerí zuby. Toto sú znaky, ktoré majú útočníka varovať, aby sa stiahol. Ak varovanie neuposlúchne, môže ohrozený had zasiahnuť útočníka a otráviť ho svojim jedom. Niektoré druhy hadov však majú svojrázny spôsob obrany pomocou prdu. Takto konať dokážu dva druhy hadov a to koralový had Sonoran a Had západný. Keď sa hady týchto druhov cítia ohrozené, môžu vyprodukovať hlasný prd, ktorý znie ako ľudský. Tento hlasný zvuk trvá krátky čas a často stačí na to, aby predátora vyplašil. Môžu to však robiť aj opakovane, kým útočník neustúpi.

Hady a iné plazy sa často ukladajú na zimný spánok, keď teplota klesne príliš nízko. Ak k tomu dôjde príliš skoro po tom, čo had skonzumuje veľké množstvo jedla, môže to viesť k poruchám trávenia, pretože jedlo zostane v črevách hada počas zimného spánku dlhý čas. V tomto prípade had po prechode z hibernácie vylúči prebytočný plyn vo forme prdu. Ak je však had aktívny po celý rok v dôsledku optimálnych teplôt v teráriu, je nepravdepodobné, že by sa s takýmto problémom niekedy stretol.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.