Nezaradené

Tavolara: najmenšie kráľovstvo na svete

Blízko pobrežia Sardínie, v Olbijskom zálive, leží malebný ostrov Tavolara, ktorý vyráža z mora ako zubatá hora päť kilometrov dlhá a jeden kilometer široká. Z jednej strany, ktorá smeruje k Taliansku, sa hora znižuje a vytvára úzku úžinu s dlhou piesočnatou plážou. Táto úžina je jedinou obývateľnou časťou ostrova. Rodina Giuseppe Bertoleoniho a jeho potomkovia tu žijú už dve storočia..

Giuseppe Bertoleoni, janovský imigrant, prišiel na ostrov v roku 1807 so zámerom žiť tu s jednou so svojich dvoch žien a deťmi, aby unikol výdavkom za bigamiu. Po príchode, Giuseppe proklamoval sám seba za kráľa ostrova. Titul bol verbálne udelený Carlom Albertom, kráľom Sardínie, počas poľovačky na ostrove v roku 1836. Odvtedy Giuseppeho rodina spravovala ostrov a jeho jediní obyvatelia boli počas siedmych generácií členovia jeho rodiny. Živili sa chovom kôz a rybárčením, a samozrejme predajom suvenírov turistom. Taktiež vedú dve reštaurácie, ktoré sa na ostrove nachádzajú.

Bertoleoni_photo[6] img: via amusingplanet.com

Čoskoro po príchode Giuseppe zistil, že ostrov obýva vzácny druh voľne žijúcich kôz, ktorých zuby boli sfarbené do zlatožlta, pretože sa živili morskými riasami a lišajníkom. Keď sa o zlatistých zuboch dozvedel Carlo Alberto, v roku 1836 pricestoval na ostrov, aby jednu kozu ulovil.

Rozpráva sa, že Giuseppeho 24-ročný syn Paolo šiel von pozdraviť kráľa a predstavil sa mu ako kráľ Tavolary.

Po tom, čo na ostrove strávil tri dni ako Bertoleoniho hosť, bol Carlo Alberta tak nadšený, že pred tým ako odplával povedal: „Paolo, naozaj ste kráľ Tavolara!“ O pár rokov neskôr, keď sa štátna správa majetku snažila vyvlastniť rodinu Bertoleoni, Paolo Bertoleoni šiel do Turína za Carlom Albertom, aby získal zvitok, ktorý by uznával Paola ako kráľa Tavolary.

tavolara-island-6[6] img: via amusingplanet.com

tavolara-island-1[2] img: ansmartie/Flickr

Paolo Bertoleoni sa vrátil na ostrov a vytvoril rodový erb rodiny Bertoleoni a hrdo ho namaľoval na steny svojho domu. Začiatkom 20. storočia, britská kráľovná Viktória, ktorá v tom čase zbierala fotografie panovníkov, poslala na ostrov svojho osobného fotografa, aby odfotil kráľovskú rodinu. Táto fotografia stále visí v múzeu Buckinghamského paláca v Londýne a tiež na stene jednej z reštaurácii na ostrove.

V roku 1934 bola zvrchovanosť rodiny Bertoleoni ukončená, pretože ostrov bol anektovaný k Taliansku. V roku 1962 zriadila NATO vo východnej polovici ostrova základňu, čím sa stala skoro celá polovica ostrova neprístupnou pre obyvateľov. V súčasnosti vlastní rodina iba 50 hektárov ostrova. Hoci už viac nie sú vladármi, aj naďalej zastávajú svoju úlohu ochrancov ostrova. Aktuálny „kráľ Tonino“ sa usilovne pokúša o oficiálne uznanie kráľovstva, čo by z Tavolary spravilo to najmenšie kráľovstvo na svete.

tavolara-island-2[2] img: Simone Zucchelli/Flickr

tavolara-island-3[2] img: Ross Huggett/Flickr

.src

img: laglientu.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť