modre oci
Nezaradené

Títo vládcovia boli vo svojom úrade naozaj krátko, jeden z nich dokonca len 20 minút

Vládnuť nie je také jednoduché. Najmä v minulosti sa často prihodili vraždy, choroby, rôzne epidémie či dokonca vojny. Aj kvôli tomu niektorí panovníci vládli len pár dní. Viete, ktorí to sú?

Je známe, že pápežom sa stáva človek vysokého veku s mnohými skúsenosťami. Tento pápež sa síce svojho postu dožil, no len na krátky čas a to konkrétne 13 dní. Pápež Urban VII. totiž krátko po svojom zvolení ochorel a zomrel.

img: gettyimages.com

Extrémom je však nasledujúci kráľ Francúzska Louis-Antoine, ktorý nastúpil na trón v roku 1830 po odstúpení svojho otca Karola X. Vládol dokopy celých 20 minút, keďže hneď na to podpísal papiere o odstúpení tiež.

img: wikipedia.org

Anglicko v 16. storočí zmietali rôzne nepokoje a jednoduché to nebolo ani v tomto prípade. V júli 1553 celkom 9 dní vládla Lady Jane Greyová. Vznikali totiž obavy z toho, že koruna sa po smrti kráľa dostane k jeho nevlastnej sestre katolíčke Márii. Jane však verejnosť neprijala, keďže sa na trón dostala cez manželstvo. Po deviatich dňoch si Mária s veľkou armádou získala korunu späť.

img: wikipedia.org

Nielen králi to majú komplikované, ale mnohokrát aj prezidenti. William Henry Harrison, v poradí deviaty prezident Spojených štátov amerických zomrel len mesiac po zvolení. Osudným mu bol rozsiahly príhovor počas inaugurácie, kedy nešťastne prechladol.

img: gettyimages.com

Dlho nevládol ani Taichang, v poradí štrnásty cisár dynastie Ming. Do vlády sa dostal v roku 1620 a hneď podstupoval veľmi odvážne kroky, rušil napríklad mnohé nepopulárne dane. Avšak po desiatich dňoch vážne ochorel a nepomohla mu ani liečba. Po istých pilulkách sa jeden deň vraj cítil skvele, no do rána zomrel. Tieto pilulky a jeho liečiteľ sú dodnes legendou povrávajúcou sa v Číne. Cisár bol vo svojom úrade dokopy 29 dní.
img: Titulná foto via wikipedia.org

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť