Vedeli ste, že prvý splachovací záchod bol objavený v roku 1592 a jeho vynálezcom bol John Harington, no aj napriek tomu, sa začal masívne používať až o 300 rokov neskôr?
S veľkou pravdepodobnosťou máte na toalete WC papier, ktorý asi netreba nikomu zvlášť vysvetľovať, na čo sa používa. História toaletného papiera ako ho poznáme dnes, siaha do 6. storočia nášho letopočtu. Široko dostupným sa ale stal až v 15. storočí a v západnom svete ešte neskôr, objavil sa až v roku 1857, keď Joseph Gayetty z New Yorku uviedol na trh toaletný papier predávaný v baleniach 500 listov za 50 centov.
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo ľudia používali namiesto toaletného papiera, keď to na nich prišlo? Poďme sa pozrieť na túto tému bližšie spolu s portálom cracked.com.
Toto sú alternatívy k toaletnému papieru
Grécko-rímske obdobie
Ak by ste sa ocitli v starovekom Ríme, tak vedzte, že moc súkromia by ste si na WC neužili, ak to na vás prišlo vonku. Verejné toalety sa skladali z kamenných dosiek s radom otvorov. Zatiaľ to znie fajn, no medzi tými otvormi, kam smeroval odpad, neexistovali prekážky. Sadli by ste si na toaletu nižšie, ak by ste tam mali suseda? Vedzte, že pre Rimanov to nebolo nič zvláštne.
Prejdime ale teraz k „toaletnému papieru“, ak to tak teda môžeme nazvať. V starovekom Ríme sa používala huba na paličke, známa ako tersorium. Táto komunálna huba bola namočená v slanej vode (niekedy aj v octe) a používali ju viacerí ľudia na verejných latrínach.
Také vás jako malé zaráželo, že měli římští vojáci podílející se na ukřižování Ježíše tak pohotově po ruce houbu a ocet? Možná ta houba znamenala xylospongium (tersorium), tedy nástroj, kterým se vojáci (možná) utírali po vykonání velké potřeby, a který se v octu čistil. pic.twitter.com/hZBGaQVdqe
— Jaromír Šrámek 🔬 (@JaromirSramek) April 9, 2023
Len pre zaujímavosť, na toaletách ste sa mohli rovnako stretnúť aj s malými kúskami keramiky alebo hrnčiarskeho tovaru, nazývaného pessoi. Tieto kúsky boli často popísané menami nepriateľov, čo pridávalo symbolický akt k čistiacemu procesu.
Čína za dynastie Han (206 pred n. l. – 220 n. l.)
V Číne v tejto dobe už poznali papier, no toaletný nie. Ten objavili až v 6. storočí nášho letopočtu. Namiesto neho používali bambusové a drevené paličky zabalené v látke. Tieto paličky boli známe ako „salaka“ alebo „chugi“.
Chugi sticks.
Used ones, might I add.
A Japanese precursor to toilet paper. Learn how they implement this tool on this week’s episode of @HDTHappenhttps://t.co/GfqjH0AfB3 pic.twitter.com/avSWleJosZ
— How Did That Happen (@HDTHappen) July 18, 2022
V Číne ešte zostaneme, ale presunieme sa do 14. storočia. V tomto období sa začala výroba v množstve 10 miliónov balení po 1 000 až 10 000 hárkov ročne toaletného papiera. Samozrejme, toaletný papier sa najprv ušiel miestnej elite.
Stredoveká Európa (5. – 15. storočie)
Ako sme už vyššie spomínali, tak západ začal používať toaletný papier až v druhej polovici 19. storočia. Z toho vyplýva, že naši predkovia používali úplne niečo iné. V stredovekej Európe boli mach, listy a tráva bežne používané kvôli ich dostupnosti a mäkkosti.
Vidiecke oblasti Ameriky (18. – 19. storočie)
Ak by sme sa pozreli do nedávnej histórie Ameriky, tak tam sa používali sušené kukuričné klasy. Po zjedení zŕn sa klasy používali na hygienické účely. Neskôr, nástupom masovej tlače, sa ale koncom 19. storočia, používali staré noviny a katalógy. Tie sa bežne vešali do latrín. Najprv si ich ľudia v pohodlí prečítali, a potom hneď využili.
Nuž, akú alternatívu, ak by ste museli, by ste si vybrali namiesto toaletného papiera vy?