modre oci
Nezaradené

Toto je 13 najstarších predmetov vo svojej kategórii

Často sa stretávame s novými druhmi technológií a zriedkakedy premýšľame o tom, ako niektoré každodenné predmety vyzerali vo svojej pôvodnej podobe pred stovkami dokonca tisíckami rokov.

Dali sme dohromady výber najstarších kúskov, ktoré sa zachovali až do dnešných dní.

1

Najstarší pár ponožiek (starý 1500 rokov)

img: via brightside.me

Tieto vlnené ponožky z Egypta boli určené na nosenie v sandáloch a boli vyrobené niekedy medzi 300 a 499 nášho letopočtu. Boli objavené v 19. storočí.

2

Najstarší recept (starý 5000 rokov)

img: via brightside.me

Toto je recept na sumerské pivo, datované v roku 3000 pred naším letopočtom. Hovorí sa, že toto pivo bolo veľmi silné a plávali v ňom kúsky chleba.

3

Najstaršie slnečné okuliare (staré 800 rokov)

img: via brightside.me

Tieto slnečné okuliare boli objavené v Kanade, na ostrove Baffin . Boli určené na ochranu očí pred slnečnými lúčmi, ktoré sa odrážali od snehu.

4

Najstaršia socha ľudskej bytosti (stará 35,000-40,000 rokov)

img: via brightside.me

Táto socha Venuše bola nájdená v jaskyni Hohle Fels v Nemecku. Odborníci sa domnievajú, že neznámy sochár vyrezal postavu z kla mamuta.

5

Najstaršia obuv (stará 5500 rokov)

img: via brightside.me

Toto pravá topánka vyrobená z volskej kože (ľavá sa nikdy nenašla) bola objavená v jaskyni v Arménsku. Zostala zachovaná vďaka tráve a sušenému ovčiemu trusu.

6

Najstaršie nohavice (staré 3300 rokov)

img: via brightside.me

Tieto nohavice boli nájdené v západnej Číne. Sú upletené z vlny a zdobené zložitými ornamentálnymi vzormi. Pravdepodobne patrili kočovníkovi z Ázie.

7

Najstaršia podprsenka (stará 500 rokov)

img: via brightside.me

Táto podprsenka patrila niekomu z Rakúska v období 1390-1485. Aj keď je to najstaršia podprsenka, ktorá sa zachovala v rukopisoch bola opisovaná ako „prsné vaky.“

8

Najstaršia kabelka (stará 4500 rokov)

img: via brightside.me

Táto taška bola nájdená v súčasnom Nemecku. V priebehu tisíc rokov sa koža a materiál, z ktorých bola vyrobená znehodnotili. Zachovali sa iba psie zuby, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou slúžili ako dekorácia.

9

Najstaršia umelá končatina (3000 rokov)

img: via brightside.me

Podľa vedeckých výskumov, tieto drevené prsty boli určené ako pomôcka pri chôdzi. Vďaka nim mohol človek nie len chodiť, ale tiež nosiť sandále (najbežnejšia forma obuvi v starovekom Egypte).

10

Najstarší hudobný nástroj (starý 40 000 rokov)

img: via brightside.me

Táto flauta vyrobená z kosti bola nájdená v južnom Nemecku. Prvé hudobné nástroje boli vyrobené z kostí vtákov a klov mamutov.

11

Najstaršie zaznamenaná melódia (stará 3400 rokov)

img: via brightside.me

Táto melódia bola nájdená na území starovekého mestského štátu Ugarit (v súčasnej Sýrii). Bola napísaná na počesť manželky boha Mesiaca.

12

Najstaršia minca (stará 2700 rokov)

img: via brightside.me

Najstaršia minca bola objavená v starogréckom meste Efes, v dnešnom Turecku. Bola vyrobená zo zliatiny zlata a striebra a na jednej strane je zobrazená hlava leva.

13

Najstarší glóbus (starý 510 rokov)

img: via brightside.me

Tento glóbus bol vyrobený z dvoch pštrosích vajec. Odborníci sa domnievajú, že glóbus bol vyrobený vo Florencii, možno dokonca samým majstrom Leonardom da Vincim.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť