smrt pocas spanku
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Jednohubky, Zaujímavosti

Toto je 5 vecí, ktoré ľudia pred smrťou najviac ľutujú. Vieš, čo je v živote skutočne dôležité?

Smrť je v našej spoločnosti tabu témou. Je to niekedy na škodu. Mnohí ľudia, najmä mladí, si myslia, že sú „nesmrteľní“ a na sklonku života si uvedomia, že veľkú časť svojej existencie jednoducho premárnili honbou za nepodstatnými vecami.

Smrť je prirodzenou súčasťou kolobehu života. Paradoxne, keď zomrieme, tak naše telo sa stane predtým, ako sa úplne rozloží, „studňou života“ pre rôzne baktérie a živočíchy. Ak by ťa viac zaujímalo niečo o tom, čo sa deje s ľudským telom po tom, ako zomrieme, dovoľ nám, dať ti do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa tejto téme venovali viac.

Vieš, čo je v živote skutočne dôležité?

Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, čo je v skutočnosti dôležité? Čo by si spravil inak, ak by si vedel, že pred sebou máš už len niekoľko dní života? Tejto téme sa venoval známy YouTuber Filip Kuna, ktorý sa pozrel bližšie na prácu Bronnie Wareová, ktorá pracovala roky v hospici ako sestrička.

Bronie, ako vyššie spomíname, pracovala v hospici, pričom sa starala hlavne o pacientov, ktorým zostávalo 12 alebo menej týždňov života. Vďaka tomu sa dostala do tak intímnej blízkosti pacientov, ako sa len mohla dostať a zároveň, ktorí už nemali jednoducho dôvod klamať. O tom, čo sa dozvedela, dokonca napísala knihu „Päť vecí, ktoré pred smrťou najviac ľutujeme“. Zaujímavosťou je, že táto kniha, ktorá je o smrti, je vlastne o živote.

Na jej práci je zaujímavé hlavne to, že častokrát veci, ktoré pokladáme za samozrejmosť a dávno ich už máme, sú tie najdôležitejšie, no neuvedomujeme si to. Ľudia na sklonku života totiž len málokedy ľutovali, že mali horšie auto ako sused, horší telefón a podobne. Alebo to, čo si o nich niekto druhý myslí. Na tomto im vôbec nezáležalo.

Samozrejme, možno si hovoríš, že veď každý má iné priority a hodnoty a každému záleží na dačom inom. V skutočnosti ale, až tak rozdielny v tomto nie sme.

Wareová počas rokov strávených starostlivosťou o umierajúcich pacientov zaznamenala opakujúce sa veci, ktoré umierajúci ľutovali. Tieto zistenia neskôr zverejnila v blogovom príspevku „Regrets of the Dying“, ktorý sa rýchlo rozšíril po celom svete a do roku 2012 ho prečítalo osem miliónov ľudí.

Toto je päť vecí, ktoré ľutujeme pred koncom života najviac

Prejdime ale k samotným piatim veciam, ktoré ľudia na smrteľnej posteli ľutovali najviac. Bližšie ich popisuje server wikipedia.org.

Podľa jej zistení sú najčastejšie ľútosti umierajúcich:

„Kiež by som mal odvahu žiť život podľa seba, nie podľa očakávaní iných.“

Mnohí ľudia si uvedomujú, že veľkú časť svojho života strávili snahou naplniť očakávania druhých, či už rodičov, partnerov alebo spoločnosti. Tým často zanedbávali svoje vlastné túžby a sny, čo viedlo k pocitu nenaplnenia.

„Kiež by som nepracoval tak tvrdo.“

Najmä muži často vyjadrovali ľútosť nad tým, že príliš veľa času venovali práci na úkor rodiny a priateľov. Zmeškané momenty s blízkymi sa už nedajú vrátiť späť, čo ich mrzelo. Keď sa budeš najbližšie hnať za tým, aby si zarobil o pár eur viac, tak zváž, koľko času ťa to stojí na úkor tvojej rodiny.

„Kiež by som mal odvahu vyjadriť svoje pocity.“

Potláčanie vlastných emócií a názorov v snahe udržať harmóniu alebo vyhnúť sa konfliktom môže viesť k vnútornému napätiu a pocitu nenaplnenia. Otvorená komunikácia je kľúčom k autentickým vzťahom.

„Kiež by som zostal v kontakte so svojimi priateľmi.“

V zhone každodenného života sa často stáva, že sú zanedbávané priateľstvá. Na sklonku života ľudia ľutujú, že nevenovali viac času a pozornosti svojim blízkym priateľom.

„Kiež by som si dovolil byť šťastnejší.“

Mnohí si uvedomujú, že šťastie je voľba a že sa často držali starých vzorcov správania alebo obáv, ktoré im bránili v prežívaní radosti. Strach zo zmeny alebo z toho, čo si pomyslia iní, im bránil v naplnení ich šťastia.

Ak si text preskakoval, tak nám dovoľ, dať ti do pozornosti Filipove video nižšie, ktoré je okorenené aj o jeho komentáre.

Veríme, že veci hore, ty ľutovať nebudeš.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.