modre oci
vedelisteze.sk
Nezaradené

Toto je desiatka možných udalostí, ktoré v budúcnosti dokážu vymazať ľudstvo zo Zeme

Ľudská civilizácia je ohrozovaná neustále. Buď sú na vine prírodné udalosti ako ničivé zemetrasenia, vulkány, tornáda, tsunami, alebo katastrofy spôsobené človekom ako vojnové útoky či znečisťovanie našej planéty.

1. Záblesk Gamma žiarenia

Pokiaľ ide o našu Zem, najnebezpečnejším kandidátom je HVIEZDA WR 104, ktorá je vzdialená asi 8 000 svetelných rokov od Slnka. Očakáva sa, že exploduje v priebehu nasledujúcich 500 000 rokov. Stále je tu šanca, aj keď malá, že zasiahne i našu planétu. Značne dlhý záblesk gamma žiarenia by zničil ozónovú vrstvu planéty a vydal by nás na milosť vražednému slnečnému ultrafialovému žiareniu.

Foto: David Reneke

2. Kolízia s inou planétou

Pred 100 miliónmi rokov vznikol Mesiac vyvrhnutím materiálu formujúcej sa „mladej Zeme“ po kolízii s planétou Theia. Takáto kolízia by v budúcnosti určite znamenala koniec ľudskej civilizácie na planéte Zem.

Foto: abcnews.com

3. Invázia mimozemšťanov

Ľudstvo zatiaľ nespozorovalo žiadnu mimozemskú inteligenciu, ale kontakt je možný vždy. NASA je pripravená na 3 možné závery: prospešný, neutrálny alebo zničujúci.

Prospešný kontakt – rozvoj vedomostí, riešenie globálnych problémov
Neutrálny kontakt – prílišná odlišnosť, kontakt nebude mať zmysel
Zničujúci kontakt – vyhubenie ľudskej rasy

Foto: eskipaper.com

4. Okysľovanie oceánov

Za posledných 100 rokov vzrástla úroveň oxidu uhličitého približne o 30 % a hodnota pH oceánov klesla o 0,1 jednotky pH. Vysoká hladina CO2 v atmosfére Zeme pomaly znižuje rovnováhu pH oceánov a stávajú sa z nich kyslé. To v budúcnosti spôsobí masové vymieranie civilizácie pod vplyvom nedostatku hlavného potravinového zdroja, pre v tom čase žijúcich 9 miliárd obyvateľov Zeme.

Foto: vedelisteze.sk

5. Červený obor

Približne za 7 – 8 miliárd rokov, keď sa stane Slnko červeným obrom, bude naša planéta pohltená  a nadobro zničená. Slnko je centrom našej slnečnej sústavy a momentálne sa nachádza približne za polovicou  svojho života. Keď sa z neho stane hviezdny obor, bude môcť svojou veľkosťou pohltiť napríklad planéty Merkúr a Venušu.

Foto: medium.com

6. Zrážka s asteroidom

Vedci nevylučujú skutočnosť, že Zem by mohol zasiahnuť gigantický asteroid. Najväčšiu hrozbu predstavuje hviezda GLIESE 710, ktorá sa v súčasnosti nachádza vo vzdialenosti 63 svetelných rokov od nás. Približuje sa k Zemi už 1,3 milióna rokov. Spôsobuje smerovanie asteroidov do našej slnečnej sústavy. Tieto by mohli zapríčiniť tragédiu.

Foto: cosmosup.com

7. Antibiotická apokalypsa

Evolúcia mení baktérie, ktoré vyvíjajú odolnosť voči mnohým tradičným liekom. Ak začnú mutovať rýchlym tempom, potom i najmenšie zranenie môže mať katastrofálne následky i voči úplne zdravému jedincovi. Naše zdravotné pomery by boli porovnateľné s obdobím Viktoriánskej éry, kedy by mohla aj obyčajná bolesť zubov teoreticky zabiť človeka.

Foto: bbc.com

8. Megacunami

Na pobreží Tichého oceánu, hlavne v Japonsku, USA a Kanade je najviac ohrozených prímorských miest. Udalosť mega vlny cunami sa vyskytuje raz za 10 000 rokov. Sopka Fogo na Kapverdách sa náhle zaktivizovala v roku 2014. Odborníci sa obávajú, že ďalšia silná erupcia by mohla spôsobiť mega vlnu cunami v Atlantickom oceáne. Vlna by mohla dosahovať výšku dvakrát väčšiu ako Big Ben a spôsobila by výraznú katastrofu.

Foto: nbcnews.com

9. Jadrový holokaust

Od roku 2016 by malo byť na Zemi okolo 15 000 jadrových zbraní. Súčet nie je konečný, každá krajina sa snaží svoj arzenál modernizovať. Jadrové konflikty by spôsobili v mnohých regiónoch obrovské tragédie, hlavným problémom by však bol ich následok – zmena podnebia, extrémna zima, ultrafialové žiarenie, neúrodnosť, ohrozenie celej populácie.

Foto: extremetech.com

10. Umelá inteligencia

Názory sú rôzne. Umelá inteligencia môže položiť superveľmoc internet, no môže položiť i samotné ľudstvo, ak by sa stala príliš inteligentnou. Je potrebné udržať stroje na rovnakej úrovni, inak to môže viesť k prevzatiu kontroly nad ľuďmi.

„Úspech pri vytváraní umelej inteligencie by mohol byť najväčšou udalosťou v dejinách našej civilizácie, ale môže byť tiež poslednou, ak sa nepoučíme, ako sa vyhnúť rizikám. Vzostup mocnej umelej inteligencie bude teda buď tá najlepšia alebo najhoršia vec pre ľudstvo,”

– Stephen Hawking –

Foto: theconversation.com

zdroj: unbelievable-facts.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť