modre oci
vydra.sk
Nezaradené

Unikát a história v jednom – taký je prales v srdci Slovenska

„Výlet na miesto, kde čas nemá žiadnu váhu, kde človek je len hosť a vstúpiť smie len pohľadom, aby uzrel zvyšky pôvodného lesa, vyvíjajúceho sa tisícročia.“

Možno sa to zdá nezvyčajné, ale aj Slovensko má svoje pralesy. Jedným z nich je Národná prírodná rezervácia – Dobročský prales. Patrí medzi najstaršie rezervácie pralesovitého charakteru na Slovensku. Stal sa cieľom mnohých odborných výletov nielen s lesníckou tematikou.

Autor: Zuzana K.

Kde ho môžeme nájsť? Nachádza sa v centrálnej časti Veporských vrchov, v katastri obce Čierny Balog (okres Brezno), šesť kilometrov na juh od osady Dobroč, na konci doliny Brôtovo. Dobročský prales sa zaraďuje k najstarším chráneným územiam na Slovensku. Nachádza sa v nadmorskej výške 700 – 1000 m n. m., s celkovou rozlohou 103,85 ha.

Autor: Zuzana K.

Autor: Zuzana K.

Za rezerváciu bol Dobročský prales vyhlásený už v r.1913, kedy si lesníci uvedomili, že sa jedná o jedinečnú ukážku pôvodných lesov. Vyvíjal sa samovoľne, bez zásahu ľudských rúk. Vývoj pralesa prebieha cyklicky, sú tu zastúpené všetky štádiá i fázy vývoja lesa. Celý životný cyklus pralesa trvá 350 – 400 rokov.

Foto: vydra.sk

Autor: Zuzana K.

Spomedzi drevín tu nájdeme jedľu, smrek, dub, javor horský, jaseň štíhly a brest horský. Raritou bola 500-ročná „Dobročská jedľa“, ktorá patrila medzi najmohutnejšie stromy v Európe. Vysoká bola 56 m, s obvodom kmeňa 690 cm, s priemerom kmeňa 193 cm, vážila 38 ton, no v roku 1964 ju nešťastne zlomil víchor. Zaujímavosťou pralesa sú nielen stromy, ale aj tu žijúce zvieratá – jelenia zver, medveď hnedý, rys ostrovid, mačka divá, kuna a spevavce, najzaujímavejším je kuvičok vrabčí, ktorý dorastá do veľkosti iba 10 cm.

„Dobročská jedľa“, rok 1950

Foto: forestportal.sk

Autor: Zuzana K.

Dôležité informácia:
Dobročský prales je v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny pre verejnosť úplne uzatvorený. Návštevníci si však môžu prales pozrieť s odborným sprievodcom. Prehliadka trvá zhruba 2 hodiny a vedie po exkurznom chodníku popri hranici pralesa.

Foto: vydra.sk

Autor: Zuzana Koštialová

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.