Dnešný kečup, hoci je považovaný za neodmysliteľnú súčasť mnohých jedál, nepôsobí vôbec exoticky. Je bežným doplnkom na stoloch reštaurácií a domácností po celom svete, no nie vždy to tak bolo. Kečup má pôvod v ďalekých kultúrach a prešiel zaujímavou históriou, kým sa stal tým, čo poznáme dnes. Poďme sa pozrieť na históriu tohto jedla spolu s webom cookist.com, ktorý sa bližšie venoval tejto téme.
Kečup je dnes neodmysliteľnou súčasťou našich jedál, či už ho používame ako prílohu alebo dokonca ako hlavnú ingredienciu napríklad vo forme omáčky. Máme ho na stole pri hamburgeroch, hranolkách a mnohých ďalších dobrotách. No kečup, ktorý poznáme dnes, nebol vždy určený len ako doplnok k jedlu.
Pôvod a história kečupu sú trochu záhadné. Potravinári a historici však predpokladajú, že jeho korene siahajú až do Číny, kde bol známy ako Ge-thcup alebo Koe-cheup, čo v preklade znamená rybacia omáčka. Pôvodne sa vyrábal z rybích vnútorností a sójových bôbov a mal výraznú slanosť a pálčivú chuť. S plynutím času ľudia pridávali do receptu rôzne zložky, niektorí dokonca vyrábali kečup varením starého piva a ančovičiek a následne tento výrobok podrobili fermentácii.
Neskôr sa tento recept dostal do Anglicka v rukách námorníkov, čo viedlo k ďalším experimentom a modifikáciám. Prvý zdokumentovaný recept na jednoduchý paradajkový kečup sa objavil v roku 1812 a bol písaný vedcom a záhradníkom Jamesom Measeom. James Mease je známy aj tým, že bol jedným z tých, ktorí stáli za transformáciou kečupu na báze paradajok.
Kečup vo forme tabliet ako liek na mnohé neduhy
Paradajkový kečup je dnes jednou z najobľúbenejších prísad vo svetovej kuchyni. Jeho všestrannosť je dobre známa, no len málokto vie, že tento bežný paradajkový produkt mal skromné začiatky skôr vo forme lieku a nie ako kuchynský zázrak.
V 30. rokoch 19. storočia sa paradajkový kečup predával ako liek, ktorý mal liečiť choroby, ako sú hnačka, tráviace ťažkosti a žltačka. Túto myšlienku prvýkrát predložil americký lekár Dr. John Cook Bennett v roku 1834, ktorý sa neskôr rozhodol predávať tento liek vo forme paradajkových piluliek.
S postupom času sa na trhu objavili mnohí napodobňovatelia, ktorí ponúkali vlastné verzie paradajkových piluliek. To viedlo k takzvanej vojne paradajkových piluliek, kde tieto konkurenčné produkty tvrdili, že dokážu vyliečiť všetky možné ochorenia, ale v skutočnosti väčšina z nich bola len preháňadlami.
Nakoniec v roku 1850 prišiel pád impéria paradajkových piluliek a o niekoľko desaťročí neskôr, v roku 1876, Americký podnikateľ Henry Heinz vytvoril modernú verziu paradajkového kečupu, ktorý pochádzal zo zrelých paradajok, destilovaného octu, hnedého cukru, soli a rôznych korenín. Tento nový recept rýchlo získal popularitu ako neodmysliteľný doplnok a ostáva jedným z najznámejších produktov na svete dodnes.