Chladničku má dnes doma prakticky každý. Mohlo by sa preto zdať, že nikto nemôže mať problém s tým, ako ju správne používať. Aby sme boli presní, na ktorú poličku aký typ potravín patrí. Opak je ale pravdou. Väčšina z nás má v tom chaos.
Množstvo potravín, ktoré dávame do chladničky, tam vôbec nepatrí
Možno by ťa to nenapadlo, ale kvantum potravín, ktoré dávame do chladničky, tak do nej vôbec nepatrí. Ide napríklad o paradajky. Chlad im narúša textúru a spôsobuje, že strácajú chuť. Skladovať sa majú pri izbovej teplote.
Potom je to ďalej cibuľa či cesnak. Chlad im spôsobuje, že sa stávajú viac mäkkými a môžu rýchlejšie plesnivieť. Alebo chlieb, ktorý sa v chladničke rýchlejšie vysušuje a stáva tvrdým. Spomenúť ale môžeme aj ovocie ako napríklad banány. Keď dáš banány do chladničky, tak urýchliš proces hnednutia. Je to hlavne kvôli tvorbe ľadových kryštálikov, ktoré spôsobujú narušenie banánovej šupky.
Takto by sme mohli pokračovať ešte niekoľko desiatok minút. Ďalšou a rovnako zaujímavou témou je, na ktorú poličku patria potraviny. Nie je totiž jedno, na ktorej úrovni sú.
Vieš, na ktorú poličku aká potravina patrí?
Horné poličky
Na najvyšších poličkách je teplota mierne vyššia a ako v ostatných častiach chladničky. Na túto poličku by si mal preto ukladať potraviny, ktoré sú určené na okamžitú konzumáciu. Ide napríklad o šaláty, zvyšky jedla, omáčky, džemy, maslo, nátierky a podobne.
Stredné poličky
Stredná časť chladničky ponúka najstabilnejšiu a chladnejšiu teplotu, ktorá je ideálna na skladovanie mliečnych výrobkov, ako sú mlieko, jogurty, syry či vajcia. V tejto časti chladničky sa udržiava optimálna teplota na zabránenie rýchlej skaze mliečnych výrobkov.
Dolné poličky
Dolné poličky sú spravidla tie najchladnejšie a určené sú primárne na skladovanie surového mäsa, hydiny a rýb. Rovnako treba povedať, že tieto potraviny majú potenciál kontaminovať aj iné potraviny a to cez šťavu, ktorá z nich vyteká. Preto by si mal tento typ potravín umiestniť na spodku a ideálne do misky. Ak z nich vytečie šťava, tak nebude kvapkať na ďalšie potraviny v chladničke.
Zásuvka na spodku chladničky
Mnoho chladničiek je vybavených ešte zásuvkou, ktorá býva oddelená od poličiek. Tieto zásuvky majú vyššiu vlhkosť, ktorá pomáha udržiavať ovocie a zeleninu čerstvé dlhšiu dobu. Listová zelenina, ako je špenát či šalát, by mala byť uložená v tejto zóne, aby si zachovala svoju chrumkavosť. Mimochodom, dovoľ nám, v súvislosti s chrumkavosťou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžeš obnoviť „gumenú“ zeleninu a vrátiť jej pružnosť.
Dvere chladničky
Dvere sú najteplejšou časťou chladničky a preto by sa tu mali skladovať iba potraviny, ktoré sú menej citlivé na teplotu, ako sú nápoje, maslo alebo dochucovadlá. Mnoho ľudí, a možno aj ty, majú na tomto mieste vajíčka či mlieko. Vedz, že ak tak robíš, tak je to chyba. Ide totiž o miesto, kde dochádza k najväčším výkyvom teploty.
Ako skladuješ potraviny v chladničke ty? Daj nám vedieť nižšie alebo na sociálnych sieťach.