potapanie
Ľudské telo, Zaujímavé videá

Väčšina z nás by bola už 17 minút po smrti. Tento muž drží rekord najdlhšie zadržaného dychu!

Určite ste to už skúšali a pretekali ste sa s priateľmi, kto vydrží zadržať dych dlhšie. Väčšina z nás vydrží zadržať dych na 30 sekúnd, nanajvýš na minútu a potom lapeme po dychu!

Vzduch, ktorý dýchame a kyslík, ktorý tvorí jeho súčasť, je pre nás nevyhnutný, aby sme mohli žiť.po pár desiatkach sekúnd bez kyslíku môžeme omdlieť a po jednej minúte nám začínajú odumierať prvé mozgové bunky. Približne po 3 minútach bez kyslíka nám hrozí trvalé poškodenie mozgu a približne po 5 minúte, sa blížime k smrti. Po asi 10 minútach bez kyslíku, ak by sa nám nejakým zázrakom podarilo prežiť, je takmer isté, že mozog bude vážne poškodený a pravdepodobne by sme zostali v kóme. Po 15 minútach už prakticky neexistuje šanca, aby sme prežili.

Len pre zaujímavosť, hoci mozog tvorí len 2% našej hmotnosti, tak spotrebuje až 20% kyslíka, ktorý prijmeme! No niektorí ľudia dokážu vytrénovať svoj organizmus tak, aby popierali „našu prirodzenosť“. Športovci dokážu udržať dych aj niekoľko minút bez toho, aby si ublížili, no existujú aj rekordéri, ktorí popierajú logiku!

Potápači dokážu byť bez kyslíku „pomerne dlho“

Zaujímavosťou je, že profesionálny potápači vo vode dokážu zadržať spravidla približne 2x tak dlho dych, ako keby boli na súši. No bežný človek vydrží bez dychu iba o pár sekúnd dlhšie. Môže za to „potápačský reflex“, pri ktorom telo spomaľuje srdcovú frekvenciu a metabolizmus, aby šetrilo kyslík a energiu, vysvetľuje portál outsideonline.com. No stále pre mnohých z nás zadržať dych aj na jednu minútu je nadľudský výkon. To ale nie je prípad Chorváta menom Bludimir Šobat, ktorý 27. marca 2021 vytvoril nový svetový rekord.

Šobatovi sa podarilo zadržať dych pod vodou až na neuveriteľných 24 minút a 37 sekúnd. Viete si niečo také predstaviť?! No treba povedať, že profesionálni rekordmeni majú povolené 30 minút pred ponorom dýchať čistý kyslík. Je to z dôvodu, že to pomáha telu vylučovať oxid uhličitý, čím sa získava čas, kým sa hladina oxidu uhličitého stane toxickou. Rovnako treba spomenúť, že zvyšovaním zásob kyslíka sa na druhej strane získava čas, kým hladiny kyslíka neklesnú príliš nízko, čo vedie k poškodeniu mozgu a tkaniva.

Nie je jediný, kto dokáže na tak dlho zadržať dych

Existujú aj ďalší extrémni potápači, ktorí sú schopní zadržať dych na dlhú dobu. Ešte v roku 2012 Tom Sietas zadržal dych pod vodou na 22 minút a 22 sekúnd, čím prekonal predchádzajúci Guinnessov rekord Dána Stiga Severinsena o 22 sekúnd. Ženský rekord je 18 minút, 32,59 sekundy, ktorý vytvorila Brazílčanka Karoline Meyerová v roku 2009.

Na ako dlho dokážete zadržať dych vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.