rotacia zeme a planet titulka
Fakty, Zaujímavosti

Ako rýchlo rotujú planéty v našej Slnečnej sústave okolo svojej osi?! Z toho sa vám zatočí hlava!

Každých 23 hodín a 56 minút sa naša planéta otočí okolo svojej osi. Na rovníku sa táto rýchlosť pohybuje rýchlosťou necelých 1600 km/h. Tento fenomén otočenie sa okolo svojej osi, voláme aj striedanie dňa a noci. No v astronómii sa môžete častejšie stretnúť s pojmom hviezdny deň. Pýtali ste sa ale niekedy, ako rýchlo sa otáčajú iné planéty okolo svojej osi? Na túto otázku odpovedá portál worldatlas.com.

Rýchlosť, ako rýchlo sa otáčajú planéty okolo svojej osi v Slnečnej sústave, je rôzna. Vo všeobecnosti ale platí, že plynní obri majú oveľa väčšiu rýchlosť ako skalnaté svety. Vôbec najrýchlejšie sa v našom susedstve točí Jupiter a to rýchlosťou až 45 583 kilometrov za hodinu! To znamená, že jeden deň na tejto planéte trvá „iba“ 10 hodín. Potom tu je Saturn, ktorý sa otáča rýchlosťou 36 840 kilometrov za hodinu.

Ďalej tu máme Urán a Neptún, ktoré sú oproti predošlej dvojici „slimákmi“, no stále sa otáčajú rýchlejšie ako naša planéta. Urán sa otáča rýchlosťou 14 794 kilometrov za hodinu. Neptún je o niečo pomalší, rotuje „iba“ rýchlosťou 9 719 kilometrov za hodinu.

Teraz prichádza na rad naša planéta, Zem. Tá rotuje okolo svoji osi rýchlosťou 1574 kilometrov za hodinu. Keď príde reč na nášho suseda, Mars, tak rýchlosť rotácie je 866 kilometrov za hodinu.

Posledné dve planéty sú ale slimákmi! Taký Merkúr rotuje rýchlosťou 10,8 kilometrov za hodinu, zatiaľ čo Venuša rýchlosťou 6,5 kilometra za hodinu.

Planéta Rýchlosť rotácie Dĺžka dňa
Jupiter 45,583 km/h 10 hodín
Saturn 36,840 km/h 10.5 hodín
Urán 14,794 km/h 17 hodín
Neptún 9,719 km/h 16 hodín
Zem 1,574 km/h 24 hodín
Mars 866 km/h 24.5 hodín
Merkúr 10.8 km/h 58 dní
Venuša 6.5 km/h 243 dní

Prečo necítime rotáciu planéty?

Pravdepodobne ste už boli na kolotoči a cítili ste, že sa pohybujete obrovskou rýchlosťou. Išlo o odstredivú silu, ktorá na vás pôsobila. No prečo necítime rotáciu Zeme? Všetko to súvisí s gravitáciou. Vy, vaši priatelia, budovy, autá a dokonca aj vzduch okolo vás drží pohromade gravitačná sila Zeme. Keďže Zem rotuje takmer konštantnou rýchlosťou, jednoducho sa s ňou otáčame aj my a nič necítime.

Môže niečo zmeniť rýchlosť rotácie Zeme?

Zaujímavosťou je i to, že Zem bude pravdepodobne rotovať rovnakou rýchlosťou aj ďalšie milióny rokov. Dôvodom je, že na to, aby sa zastavila alebo spomalila rotácia našej planéty, tak na ňu musí pôsobiť iná sila. Predstavte si, že roztočíte koleso, ktoré sa o niekoľko minút zastaví. Dôvodom, prečo sa zastaví je, že pôsobí na neho odpor v podobe trenia vzduchu. No vo vesmíre takáto sila nie je, lebo je tam vákuum. Ak by do nás ale narazila iná planéta, tak tá by mala potenciál zmeniť rýchlosť rotácie. Dobrou správou ale je, že žiadne takto obrovské teleso, ktoré by mohlo do náš naraziť, v našom okolí nie je.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť