modre oci
Jednohubky

Vedci majú plán na záchranu oceánov

Človek postupne ničí všetko a príroda nám už nevládze odolávať. Potrebuje našu pomoc…

Oceány našej planéty sú v ohrození- prekyslenie, úbytok biologickej hmoty, znečistenie, globálne otepľovanie a masívny rybolov znamenajú, že ekosystémy, ktoré fungovali celé milióny rokov sa menia príliš rýchlo na to, aby sa príroda stihla regenerovať sama. Vedci z University of Hawaii momentálne pracujú na tomto probléme.

Prišli s myšlienkou upravených „superkoralov“, ktoré by mali oveľa lepšie znášať extrémnejšie podmienky, aké budú v oceánoch a moriach panovať v blízkej budúcnosti. ,,Všetky koraly si nie sú rovné,“ povedala šéfka ústavu pre morskú biológiu Ruth Gatesovho: ,,My sa zameriavame na tie, ktoré vykazujú schopnosť odolávať zmenám klímy a navyše túto vlastnosť odovzdávajú ďalším generáciám.“

Koraly preto vystavujú extrémnym podmienkam- teplej vode, kyslejšiemu prostrediu a ďalším rizikám. Tie koraly, ktoré najlepšie prežívajú, potom krížia ďalej, aby tieto vlastnosti boli v ďalších generáciách čo najsilnejšie. Vedci upozorňujú, že rozhodne nejde o genetickú manipuláciu, do koralov nevkladajú žiadnu cudziu DNA- iba povzbudzujú, aby sa u koralov rýchlejšie vyvíjali optimálne vlastnosti pre rôzne scenáre budúcnosti oceánov.

Toto všetko vedci podnikajú kvôli tomu, že podľa kvalifikovaných odhadov už ľudstvo zlikvidovalo asi 30% všetkých koralov. Napriek tomu, že sú to organizmy kľúčové pre existenciu komplexných biosystémov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť