modre oci
Nezaradené

Vedci potvrdili: Voda s cukrom má rovnaký efekt ako energetické nápoje

Reklamy nás presviedčajú o tom, že energetické nápoje by mali byť súčasťou výbavy každého športovca. Je však naozaj potrebné ich piť, aby sme si zabezpečili maximálny výkon?

Výskumníci z Veľkej Británie zistili, že nasypanie obyčajného cukru do vody je všetko, čo potrebujeme na potlačenie únavy pri vytrvalostných športoch. V štúdii Univerzity v Bath testovali účinky oboch druhov nápojov, so sacharózovým základom a s glukózovým základom, pri vytrvalostnej cyklistike, aby porovnali zabraňovanie poklesu uhľohydrátov v hladine glykogénu v pečeni tela.

Zásoby uhľohydrátov v našej pečeni majú zásadný význam pri vytrvalostných cvičeniach, keďže nám pomáhajú udržať stabilnú hladinu cukru v krvi,“ vysvetľuje výskumník Javier Gonzalez.

Sacharóza aj glukóza – teda jednoduché cukry sú telom rýchlo absorbované a použité na výrobu energie. Z molekulárnej perspektívy sú však odlišné. Glukóza je monosacharid ako aj fruktóza. Keď ich skombinujeme vznikne sacharóza – disacharid. Zatiaľ čo veľa športových a energetických nápojov používa sacharózu, niektoré používajú čisto glukózu. Nášmu jazyku chutia všetky rovnako, keď sa však rozkladajú v tele, rozdiel je pozorovateľný.

biely-cukor-nestandard1

Molekulárna štruktúra týchto cukrov ovplyvňuje rýchlosť, ktorou ich môžeme absorbovať v čreve. Sacharóza sa absorbuje najrýchlejšie, preto čisto glukózové športové nápoje môžu spôsobovať črevné nevoľnosti. Výskumníci preto odporúčajú nasypať trochu cukru do vody, aby získali väčšie množstvo energie.

„Zistili sme, že cvičenie sa zdalo byť jednoduchšie a črevá boli pokojnejšie pri cyklistoch, ktorí prijímali sacharózu oproti tým, čo prijímali glukózu. To nás vedie k záveru, že ak je vašim cieľom maximalizovať schopnosť uhľohydrátov, sacharóza je pravdepodobne lepšia ako glukóza,“ dodal Javier Gonzalez.

Aké je však ideálne množstvo cukru vo vode pri cvičení? Podľa zistení, ktoré boli publikované na portáli American Journal of Physiology – Endocrinology & Metabolism, sa odporúča pri športoch ako vytrvalostná cyklistika (ktorá môže trvať približne 2,5 hodiny) skonzumovať okolo 90 gramov cukru za hodinu.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť