tachometer auta
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky, Zaujímavosti

Vedel si, že ti tvoj tachometer v aute klame? Ukazuje nepresnú rýchlosť. Vieš, prečo je tomu tak?

Niektoré veci na prvý pohľad vyzerajú ako nezmysel, no v skutočnosti majú dôvod. Nedávno sme sa pozreli napríklad na tému, prečo na tachometri auta je rýchlosť, ktorú tvoje auto nedosiahne.

Pri tejto téme ešte zostaneme, ale len čiastočne. Vedel si, že tvoj tachometer v aute ukazuje inú rýchlosť v porovnaní s tou, akou v skutočnosti ideš? Samozrejme, tento výkyv nie je šialene rozdielny. Predsa len by si si asi všimol, že nejdeš rýchlosťou 100 kilometrov za hodinu a vedľa teba ide cyklista.

Prečo tachometer na aute ukazuje inú rýchlosť?

Začnime tým, prečo vlastne tvoj tachometer na aute ukazuje nepresnú rýchlosť. Je to dôsledok európskej legislatívy. Možno by ťa to nenapadlo, ale európska legislatíva napríklad určuje aj to, po akých hodnotách na tachometri sa zvyšujú rýchlosti. Tieto nariadenia netreba ale pokladať za niečo zlé. Ich cieľom je harmonizovať autá na našom trhu. Inými slovami, ak by si si sadol do iného auta, aby si nemal pocit, že si nastúpil do kokpitu stíhačky a podobne. Neodbáčajme ale ďaleko od témy.

Tento rozdiel v rýchlosti môže byť ale len jedným smerom a to smerom hore. Preto ti tachometer nikdy neukáže, že ideš napríklad rýchlosťou 90 kilometrov za hodinu, ale v skutočnosti ideš 100 kilometrov za hodinu.

„Zobrazená rýchlosť nesmie byť menšia ako skutočná rýchlosť vozidla.“, píše sa v legislatíve.

Výrobcovia áut, aby neporušovali legislatívu Európskej únie, tak aby tomu predišli, tak tachometer prekalibrujú tak, aby ukazoval o niečo vyššiu rýchlosť, ako v skutočnosti ideš. Inými slovami z ich strany ide o spôsob, ako sa vyhnúť problémom s platnými zákonmi.

Ako veľká môže byť odchýlka

Prejdime teraz k odchýlke. Tu sa môžeš stretnúť s rozdielmi od výrobcu k výrobcovi. Existuje tu ale horný strop, ktorý nesmú prekročiť.

V zákone je rozdiel v rýchlosti zadefinovaný ako rovnica nižšie.

0 ≤ (V1 – V2) ≤ 0,1 V2 + 4 km/h

Vyzerá strašidelne. Maximálna možná odchýlka je 10 %  plus + 4 km/h. Čo to znamená, ak ideš rýchlosťou 100 kilometrov za hodinu, tak tachometer ti nemôže ukázať menej ako je skutočná rýchlosť a zároveň viac ako 114 kilometrov za hodinu.

Jedným z cieľov tohto mechanizmu je, aby vodiči neprekračovali povolenú maximálnu rýchlosť. Keď uvidíš totiž značku, ktorá obmedzuje rýchlosť napríklad na 100 kilometrov za hodinu a na tachometri máš 105 kilometrov za hodinu, tak podvedome dáš nohu z pedálu dole.

Dobrou správou je, že čím máš novšie auto, tak tým je táto odchýlka nižšou. Výrobcovia áut sa vo všeobecnosti snažia túto odchýlku minimalizovať a vďaka novým technológiám, môžu tento rozdiel znižovať vzhľadom na to, že nové technológie umožňujú merať rýchlosť presnejšie.

V prípade ale, ak máš auto, ktoré má napríklad 10 a viac rokov, tak kľudne rozdiel v skutočnej rýchlosti a tej, ktorú vidíš, môže byť aj 10 %.

Ak by si si to chcel otestovať, tak môžeš spraviť jednoduchý experiment. Zapni si Waze a porovnaj skutočnú rýchlosť meranú cez GPS s rýchlosťou, ktorú vidíš na tachometri.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.